Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norweskie media doceniły polsko-ukraińską współpracę: piszą o „historycznym porozumieniu”

Emil Bogumił

23 maja 2022 12:17

Udostępnij
na Facebooku
Norweskie media doceniły polsko-ukraińską współpracę: piszą o „historycznym porozumieniu”

– Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy – mówił 22 maja Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda został pierwszym przywódcą zagranicznego państwa, który wygłosił w trakcie wojny orędzie przed ukraińskimi parlamentarzystami. 22 maja, przed deputowanymi Rady Najwyższej, mówił o potrzebie obrony Europy przed Rosją i koniecznością wspierania Ukrainy. Wizytę w Kijowie opisały norweskie media.
Reklama
Agencja NTB nadała szczególną rangę polsko-ukraińskiemu umowie dwustronnej o współpracy granicznej. Dziennikarze nazwali ją historycznym porozumieniem. – Umowa przewiduje, że oba kraje ustanowią wspólną kontrolę granic. W dłuższej perspektywie planuje się również utworzenie spółki kolejowej, która przyczyni się do zwiększenia możliwości eksportowych Ukrainy poprzez ułatwienie przewozu towarów do UE – czytamy w komunikacie.

Szeroka współpraca polsko-ukraińska

NTB, cytowane przez największe norweskie redakcje, przypomniało słowa Wołodymyra Zełeńskiego, który zaznaczył, że porozumienie znacznie przyspieszy procedury graniczne i zmniejszy ryzyko korupcji. Media opisały także pozostałe aspekty wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie – nadanie Rzeszowowi tytułu miasta-ratownika oraz decyzję prezydenta Ukrainy o przygotowaniu ustawy, które nada Polakom przebywającym w Ukrainie specjalne prawa. Obywatele Rzeczypospolitej mieliby otrzymać taki sam status, jak Ukraińcy przebywający w Polsce. Chodzi m.in. o prawo do opieki zdrowotnej, świadczeń socjalnych i edukacji. Dokument miałby zostać procedowany z inicjatywy Wołodymyra Zełeńskiego. – Miejmy nadzieję, że obywatele polscy nigdy nie będą potrzebować takiego prawa. Ale i tak chcemy okazać im naszą wdzięczność i szacunek – cytuje słowa ukraińskiego prezydenta NTB.

„Wolny świat ma twarz Ukrainy”

Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie uzyskała pozytywny odbiór większości światowych mediów. Redakcje wspominały jego słowa poświęcone roli Ukrainy w obronie Europy przed rosyjskim imperializmem. – Wolny świat ma twarz Ukrainy. [...] Musimy zachować jedność z Ukrainą, a my wszyscy w ramach UE i NATO musimy zachować jedność wokół Ukrainy – mówił przed ukraińskimi deputowanymi Andrzej Duda. – Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie bez Ciebie – zaznaczył prezydent.
Po oficjalnej części wizyty w Kijowie Andrzej Duda i Wołodymyr Zełeński odbyli rozmowę prywatną.

Po oficjalnej części wizyty w Kijowie Andrzej Duda i Wołodymyr Zełeński odbyli rozmowę prywatną.Fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Niedzielna wizyta to druga podróż dyplomatyczna Andrzeja Dudy do Kijowie w trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej. 13 kwietnia z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii odwiedził m.in. podkijowską Buczę, Irpień i Borodziankę.

Źródło: KPRP, Dagbladet, NTB
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram