Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweski portal pisze o Polakach: „Kolaborowali z nazistami, chcą karać za fakty historyczne” Aktualności
Hanna Jelec 29 stycznia 2018
13:58

Norweski portal pisze o Polakach: „Kolaborowali z nazistami, chcą karać za fakty historyczne”

80
Skomentuj
Internauci przypominają autorowi tekstu o tragedii, jaką przeżyli sami Polacy. Wśród komentujących nie brakuje jednak osób, które bronią stanowiska dziennikarza. MN
Norweski portal Document.no wywołał swoim artykułem prawdziwy skandal. W tekście o ustawie dotyczącej zakazu używania zwrotu „polskie obozy zagłady”, autor i założyciel strony Hans Rustad zasugerował, że Polacy próbują w ten sposób zakazać mówienia o „prawdzie historycznej”. A ta – jego zdaniem – polegała na „polskiej kolaboracji z nazistami podczas Holocaustu”. Reagują internauci i Ambasada.
Reklama
Norweski portal opiniotwórczy Document.no wywołał swoim artykułem prawdziwą burzę w sieci. 29 stycznia założyciel strony Hans Rustad opublikował tekst, w którym przekonuje, że zakaz mówienia o „polskich obozach zagłady” to próba zatuszowania „faktów historycznych”. Dyskusje internautów nad obrazoburczym tekstem nie ustają.

„Kolaborowali z nazistami”

Tekst Rustada miał dotyczyć nowej ustawy, która ma wprowadzić możliwość kary więzienia za używanie zwrotu: „polskie obozy zagłady”. Autor artykułu twierdzi, że ustawa tworzy „problem historyczny”. Głównym argumentem Norwega jest fakt, że nowe prawo zakazywałoby mówienia o, „historycznej prawdzie” i faktach, które – zdaniem dziennikarza – dowodzą, że to właśnie Polacy „kolaborowali z nazistami” podczas Holocaustu. To także powód, dla którego w ostatnich dniach Polacy – idąc za słowami Norwega – „znaleźli się na dywaniku Izraela”.
Artykuł Norwega wzbudził oburzenie wielu internautów.
Artykuł Norwega wzbudził oburzenie wielu internautów. Screenshot Document.no / https://www.document.no/2018/01/29/polen-med-umusikalsk-lov/

Polacy oburzeni

Pod artykułem Norwega wrze – słowa Rustada z pewnością trafiają do szerokiej publiczności, ponieważ portal chwali się ponad 300 tys. czytelników w miesiącu. Tekst komentują zarówno Norwegowie, jak i Polacy. Internauci zauważają, że w artykule Rustada nie ma mowy o żadnych konkretnych wydarzeniach, historycznych „faktach” – Norweg prezentuje jedynie własne osądy na temat Polaków. Część norweskich komentujących zgadza się jednak ze stanowiskiem dziennikarza, prezentując podobne stanowisko o „polskiej kolaboracji”.

Ambasada żąda przeprosin, autor milczy

Poprosiliśmy o komentarz Ambasadę Polski w Norwegii oraz autora tekstu Hansa Rustada. 

Małgorzata Cichucka, I Radca w Ambasadzie Rzeczypospolitej w Królestwie Norwegii, podkreśla, że uchwalona przez Sejm poprawka „miała na celu zapobieganie umyślnemu zniesławianiu Polski poprzez wyeliminowanie publicznych, sprzecznych z faktami zachowań, które przypisują Narodowi Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie dokonane przez III Rzeszę". Cichucka dodaje, że poprawka nie miała w żadnym wypadku blokować wolności badań historycznych, czy dyskusji na temat prawdy historycznej. 

Niemniej jednak owa „prawda historyczna", na którą powołuje się Norweg, jasno wskazuje na to, że za obozy zagłady, w których zabito miliony ludzi (w tym także Polaków), byli odpowiedzialni wyłącznie naziści. I choć w historii z pewnością znajdą się obywatele Polski, którzy w tamtym czasie rzeczywiście – dla korzyści, lecz często także w wyniku zastraszenia lub z lęku przed śmiercią – wydali przebywających w kraju Żydów, nie można zapomnieć o tysiącach innych rodaków, którzy narażali własne życie, by ukrywać osoby o żydowskich korzeniach czy walczyć w ruchu oporu.

Radca przypomina też, że spośród wszystkich narodowości wyróżnionych przez Izrael tytułami „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" (najwyższymi odznaczeniami cywilnymi oddawanymi nie-Żydom), to właśnie Polacy uzyskali ich najwięcej – około 6 700.

Dlatego też Ambasada zażądała od dziennikarza usunięcia niezgodnych z prawdą informacji i opublikowania przeprosin. Sam autor artykułu nie skomentował jeszcze sprawy.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
SailorMoon
SailorMoon 6 dni temu
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
rumjal
rumjal 6 dni temu

Rząd partii Nasjonal Samling, pod wodzą Vidkun`a Quisling`a całą wojnę kolaborował z hitlerowską III Rzeszą. Po wojnie Norwegowie wszystkich ministrów - w liczbie 25 sztuk - rozstrzelali z Quisling`iem na czele. Nie cofa to jednak historycznego faktu.
pl.wikipedia.org/wiki/Norweskie_SS
pl.wikipedia.org/wiki/Ochotniczy_Legion_Norweski

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
opolo4
opolo4 05-02-2018 21:20

Seweryn Aszkenazy: Trzeba jasno powiedzieć, że to nie Polska, tylko cały świat kolaborował z Niemcami przy zagładzie Żydów. Polacy przecież nie łapali Żydów, jak Francuzi czy Holendrzy i Norwegowie

S.Aszkenazy, założyciel Towarzystwa Kultury Żydowskiej mówi, że paradoksalnie sprzeciw Izraela wobec ustawy IPN zwiększy świadomość ludzi na świecie. Im bardziej będą protestować, tym lepiej świat będzie wiedział, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust, a nie naród polski.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
3sort t
3sort t 05-02-2018 19:22
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 05-02-2018 18:29
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Leszek Ryszard Osoba
Leszek Ryszard Osoba 05-02-2018 18:25
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Leszek Ryszard Osoba
Leszek Ryszard Osoba 05-02-2018 18:19
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
sobek22
sobek22 05-02-2018 18:09

Satan napisał:
LeszekRyszardOsoba napisał:
Pełna zgoda, ale nie da się budować przyszłoąści narodu, bez gruntownego rozliczenia sie z przeszłością. Poza tym Zaden naród pozbawiony historii , niema prawa bytu ,jest jak wydmuszka po jajku, , kwestią sporna pozostaje tylko czy mamy chlubna czy chaniebna przeszłość. Polska ma wielki balast społeczny spowodowany przez oprawców lewicowych rodem z PZPR, a dzis wiele tych złogów komunistycznych nadal o sobie przypomina w postaci ogłupiałej opozycji na ulicach. Należy szanowac swoja ojczyzne, i wyciagac wnioski i naukę z doświadczeń rodziców. Polityka multikulti to wstecznictwo , nie nowoczesnośc,
Taaaak, Polska dla Polakow. Innych wieszac na drzewach. Opozycja do gazu. Chlopacy z ONR na barykady.
Twoj tok myslenia jest godny faszysty.
Swiat sie rozwija, Polska ze swoim cudacznym rzadem cofa sie do miedzylecia wojennego.


Mój czteroletni kolega, który pracuje w chińskiej fabryce, opowiada, że ostatnio dzieci po raz pierwszy się zbuntowały - nie chcą produkować sprzętu AGD na polski rynek, odkąd dowiedziały się, że w Polsce nie przestrzega się konstytucji. Tam, co ciekawe, będącą ulubioną lekturą.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
sobek22
sobek22 05-02-2018 17:52
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
3sort t
3sort t 05-02-2018 17:38

...........\"Polska ma wielki balast społeczny spowodowany przez oprawców lewicowych rodem z PZPR, a dzis wiele tych złogów komunistycznych nadal o sobie przypomina w postaci ogłupiałej opozycji na ulicach\"...............

Hm............. o ile wiem, to Piotrowicz nie jest w opozycji.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas