Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweska wódka i akvavit z prestiżowym oznaczeniem. Znalazły się na liście chronionych produktów Aktualności
Monika Pianowska 08 lutego 2020
08:00

Norweska wódka i akvavit z prestiżowym oznaczeniem. Znalazły się na liście chronionych produktów

Skomentuj
Akvavit to mocniejszy napój alkoholowy z wyczuwalnymi nutami ziół i przypraw. adobe stock/ licencja standardowa
Kolejne dwa norweskie produkty doczekały się prestiżowego oznaczenia od Komisji Europejskiej i dołączyły do posiadających je już suszonej baraniny i sztokfisza z Lofotów. Tym razem ochronę nazw i zapewnienie autentyczności przyznano napojom alkoholowym: wódce i akvavitowi.
Chodzi o oznaczenia pochodzenia geograficznego w ramach systemu ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej (Protected Geographical Indication, PGI). Informację KE potwierdziła na swojej stronie internetowej w komunikacie prasowym z 6 lutego.
Reklama

Oryginalne tylko z kraju fiordów

Norweska wódka, czyli norsk vodka, jest znana ze swojego neutralnego zapachu i wyraźnego, czystego smaku, które sprawiają, że idealnie nadaje się jako składnik rozmaitych koktajli. Powstaje z ziemniaków lub zboża, a sposób jej produkcji, sięgający 1531 roku w Bergen, wymaga trzech etapów. Co jednak najważniejsze, zgodnie z przyznanym oznaczeniem PGI musi zostać wyprodukowana na terenie Norwegii.

Podobnie akvavit (norsk akevitt), który w czwartek razem z wódką dołączył do listy chronionych regionalnych produktów. To z kolei mocniejszy napój alkoholowy z wyczuwalnymi nutami ziół i przypraw i zapachu przypominającym kminek bądź koper. Leżakuje w drewnianych beczkach, a tradycyjnie spożywa się go w okresie bożonarodzeniowym i przy okazji ważnych wydarzeń.

To nie jedyne wyjątki

Chociaż kraj fiordów nie należy do Unii Europejskiej, norweska wódka i akvavit to nie jedyne trunki spoza wspólnoty, dla których komisja Europejska zrobiła wyjątek. Na liście z oznaczeniem PGI znajdują się już pisco z Peru, meksykańska tequila i rum z Gwatemali. 
Polska również może się pochwalić chronionymi na mocy rozporządzeń regionalnymi produktami. Zaliczają się do nich m.in. liczne miody pitne, nalewki, kiełbasy, niektóre owoce, sery czy wypieki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas