Aktualności
Norwescy emeryci żyją długo i szczęśliwie. Polscy nie mają tak kolorowo
12

Norwescy emeryci mogą poszczycić się dobrym zdrowiem. MN
Ostatnie dane z Eurostatu pokazują, że Norwegowie w kwiecie wieku cieszą się najlepszym zdrowiem ze wszystkich Europejczyków. Żyją dłużej niż wiele starszych ludzi w innych państwach Europy. Sytuacja starzejących się Polaków wygląda inaczej.
Statystki opublikowane na początku listopada pokazują, że długość i jakość życia starzejących się osób w dużej mierze zależy od kraju, w jakim się żyje. Norwegowie w wieku 65 lat mają nieco wyższe oczekiwania wobec życia niż ich rówieśnicy w wielu innych europejskich krajach. Norwegia jako państwo bogate może ich oczekiwania spełnić.
Na końcu, nie liczy się, ile lat przeżyłeś. Ważne jest jak te lata przeżyłeś.
Długość życia w Państwie Fiordów
Mieszkańcy Norwegii po ukończeniu 65-tego roku życia średnio żyją jeszcze 19 lat przy jednoczesnym zachowaniu bardo dobrego zdrowia. Aż 80 proc. starzejących się Norwegów spędza te przewidywane 19 lat, ciesząc się dobrą kondycją fizyczną.

Długość życia po 65 roku i procentowy wykaz zdrowia emerytów w ostatnich latach życia.
economist
Wszystko zależy od... płci?
Zarówno w polskim, jak i norweskim społeczeństwie zauważalne są różnice statystyczne ze względu na płeć. Okazuje się, że Norweżki żyją średnio o 3 lata dłużej niż Norwegowie. Nie cieszą się jednak tak dobrym zdrowiem jak mężczyźni. Starsze Polki również żyją dłużej od mężczyzn o dobrych kilka lat, ale nie cieszą się lepszym zdrowiem, które jest na poziomie niemalże identycznym jak w przypadku Polaków.
Polscy emeryci żyją krócej
Polacy natomiast, po skończeniu 65 lat żyją jeszcze 16, więc 3 lata krócej niż przeciętny Norweg. Zupełnie inaczej prezentuje się zdrowie Polaków w kwiecie wieku, którzy nie cieszą się taką kondycją jak Norwescy emeryci. Jedynie nieco ponad 40 procent starzejących się Polaków cieszy się dobrym zdrowiem, więc poziom życia starych ludzi w Polsce nie jest tak zadowalający jak w Norwegii.
Norwegia przyjazna starszym
Powyższe dane mogą być rezultatem ilości środków, jakie państwa wydają na infrastrukturę i usługi publiczne dostosowane do osób starszych. Zgodnie ze słowami portalu The Economist, bogatsze państwa, jak np. Norwegia, częściej dostosowują miasta do potrzeb sędziwych obywateli.
Reklama
To może Cię zainteresować
5
14-11-2017 09:27
2
0
Zgłoś
13-11-2017 08:28
4
0
Zgłoś