Aktualności
Norwegowie zmieniają nastawienie do imigrantów. Chcą, by traktować ich na równi
6

Mieszkańcy Norwegii coraz przychylniej patrzą na imigrantów Pixabay/CC0/office8
W norweskim społeczeństwie rosną pozytywne odczucia do imigrantów, wynika z raportu opublikowanego przez Centralne Biuro Statystyczne. Norwegowie uważają, że osoby o zagranicznym pochodzeniu powinny być traktowane tak samo jak rdzenni obywatele. Dotyczy to zwłaszcza rynku pracy.
Imigranci? Nie są tacy źli
Raport SSB z 12 grudnia przedstawia obraz Norwegii, w której opinia o imigrantach zmienia się na lepsze. Badano nastawienie do imigrantów jako jednej grupy, nie do poszczególnych narodowości.
Wyniki badań pokazują, że stopień tolerancji Norwegów jest zbliżony do poziomu sprzed masowego napływu imigrantów jesienią 2015 roku. Teraz żywią do nich ciepłe uczucia.
Badanie wykazało że 16 proc. Norwegów chce, by jak najbardziej uprościć procedury, które pozwolą imigrantom zostać w Norwegii. Procentowa liczba wydaje się niewielka, ale stosunek do tej kwestii wzrósł o 4 proc. od zeszłego roku, przy czym o 5 proc. spadł odsetek Norwegów chcących zaostrzenia regulacji dla obywateli z zagranicy.
Zmiany na lepsze
Poprawę widać, gdy spojrzy się na starsze statystyki. Jeszcze w 2003 roku 56 proc. Norwegów chciało dla imigrantów rygorystycznych przepisów określających prawo do stałego pobytu. Od tamtego czasu, z pominięciem kilku lat, ten odsetek się zmniejsza.
Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że przepisy dotyczące imigrantów powinny zostać bez zmian. Te dane są prawie takie same jak w 2016 roku (51 proc.).
Imigrant jak każdy pracownik
Stosunek do imigrantów zarobkowych nie zmienił się znacznie od 2016 roku. Procent pozytywnych wypowiedzi ciągle jest dość wysoki, SSB notuje jedynie drobne zmiany, ale za to dobrze rokujące na przyszłość. 88 proc. pytanych odpowiada twierdząco na pytanie: czy imigranci powinni mieć takie same możliwości na rynku pracy jak Norwegowie? Dodatkowo, wielu Norwegów (65 proc.) sądzi, że obcokrajowcy to zastrzyk energii dla norweskiej gospodarki.

Tabela przedstawiająca stosunek Norwegów do imigrantów na rynku pracy
screenshot/https://www.ssb.no/befolkning/statistikker/innvhold
Z raportu można się dowiedzieć, że najbardziej sceptyczni w kwestii imigracji zarobkowej są mieszkańcy Agder i Rogaland, którzy są mniej przychylni gwarantowaniu imigrantom takich samych praw.
Kobiety bardziej liberalne
Dane SSB przedstawiają Norwegię w pozytywnym świetle, jako kraj ludzi otwartych i chętnych do pomocy. Sposób myślenia o imigrantach zależy od wielu czynników, takich jak płeć i wiek respondenta.
Okazuje się, że najbardziej liberalne w sprawie imigracji są kobiety. Przykładowo: młode kobiety częściej są zdania, że obcokrajowcy wzbogacają norweską kulturę. Jednocześnie twierdzą, że nie należy ich traktować identycznie jak Norwegów bo są innymi ludźmi. W opozycji są mężczyźni, którzy nie zauważają zbytniego wkładu w norweską kulturę. Częściej twierdzą, że imigrantów powinno się traktować na równi z Norwegami i nie doprowadzać do podziałów w społeczeństwie.
Reklama
To może Cię zainteresować
1
16-12-2017 12:54
6
0
Zgłoś
16-12-2017 08:53
4
0
Zgłoś
15-12-2017 23:24
5
0
Zgłoś
15-12-2017 23:07
14
0
Zgłoś