Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegowie zmęczeni nowym rządem: partie straciły blisko 10 procent poparcia

Emil Bogumił

07 stycznia 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie zmęczeni nowym rządem: partie straciły blisko 10 procent poparcia

Podczas pierwszych miesięcy rządu Jonasa Gahr Støre Partia Pracy nie zdobyła nowych zwolenników. Fot. Arbeiderpartiet, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Rządzące Partia Pracy i Centrum zanotowały znaczny spadek poparcia, wynika ze styczniowego sondażu agencji badawczej Norstat. Gdyby wybory odbywały się w najbliższy weekend, partie czerwono-zielonej koalicji straciłyby około ćwierć miliona wyborców.
Z sondaży przeprowadzonych dla NRK i Aftenposten wynika, że najwięcej badanych zdecydowałoby się oddać głos na Partię Konserwatywną (24,7 proc.). W porównaniu z grudniowymi wynikami ugrupowanie Erny Solberg zyskało 2,6 punktu procentowego. Głównym rywalem konserwatystów jest posiadająca 21,1 proc. poparcia Partia Pracy. Od grudnia straciła 3,9 punktu procentowego. Podium zamyka Partia Postępu z zyskiem 1,9 punktu procentowego. Kolejne partie zdobyły:

  • Partia Centrum – 9,8 proc. (strata 2,6 pp.),
  • Partia Socjalistycznej Lewicy – 9,2 proc. (strata 1,1 pp.),
  • Czerwoni – 6,2 proc. (zysk 1,1 pp.),
  • Liberałowie – 4,9 proc. (zysk 1,4 proc.),
  • Zieloni – 3,3 proc. (strata 0,4 pp.),
  • Chrześcijańska Partia Ludowa – 3,2 proc. (zysk 0,6 proc.)
  • Inne – 3,6 proc.

Kryzys koalicji rządzącej

W ciągu miesiąca partie rządzące straciły w sondażach 6,5 punktu procentowego poparcia. Strata wzrasta do 8,9 pp. po porównaniu wyników jesiennych wyborów i styczniowego sondażu. Eksperci wskazują, że winę za taki rozwój wydarzeń ponosi pandemia i zmęczenie restrykcjami oraz kryzys energetyczny. – Większość partii rządzących od czasu do czasu doświadcza formy wypalenia. U obecnej koalicji objawił on się bardzo szybko – komentuje Johannes Bergh, dyrektor ds. badań w Instytucie Badań Społecznych. Wskazuje także, że negatywnej ocenie podlega również potrzeba zmiany na stanowisku przewodniczącego Stortingu. W listopadzie Eva Kristin Hansen z Partii Pracy podała się do dymisji. Zarzuca się jej możliwe naruszenia przepisów dotyczących osób dojeżdżających do pracy.
Sondażowe poparcie uzyskane przez Partię Centrum jest najniższe od 2017 roku.

Sondażowe poparcie uzyskane przez Partię Centrum jest najniższe od 2017 roku. /Na zdjęciu: Lider Partii Centrum, Trygve Slagsvold Vedum; fot. Senterpartiet (Sp), Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, pomimo znacznych strat, do zmiany premiera nie doszłoby. Partie popierające rząd Jonasa Gahr Støre mogą liczyć na 49,6 proc. poparcia. Centroprawicowa koalicja Erny Solberg zdoła zebrać 46,7 proc. wyborców. W porównaniu z jesiennym głosowaniem, najbardziej umocniły się Partia Socjalistycznej Lewicy oraz Czerwoni. Oba ugrupowania prowadzą politykę lewicową oraz centrolewicową, w części zbliżoną do charakteru obecnego rządu.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok