Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegowie dostarczą Polsce system obrony wybrzeża. Wartość kontraktu opiewa na 16 000 000 000 koron

Natalia Szitenhelm-Smeja

06 września 2023 08:40

Udostępnij
na Facebooku
4
Norwegowie dostarczą Polsce system obrony wybrzeża. Wartość kontraktu opiewa na 16 000 000 000 koron

Pociski NSM dostarczane są do 12 państw Kongsberg Gruppen/materiały prasowe

Firma Kongsberg Defence & Aerospace, wchodząca w skład Kongsberg Gruppen, zawarła z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej kontrakt na dostawę 4 sztuk dywizjonów z rakietami NSM systemu obrony wybrzeża. Umowa opiewa na 16 mld NOK i jest najwyższym pojedynczym kontraktem w historii norweskiego przedsiębiorstwa.
Tekst aktualizowany
- Ten kontrakt jest najwyższym pojedynczym kontraktem w historii Kongsberg i ważnym kamieniem milowym w naszej ponad 200-letniej historii. Polska jest naszym wieloletnim partnerem i jesteśmy dumni, że możemy podpisać tę umowę. W obliczu zmienionej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie Polska niezmiennie angażuje się w zapewnienie ważnych zdolności obronnych, a dla Kongsberg jako partnera branżowego zapewnia to przewidywalność inwestycji i dalszego budowania potencjału w celu zaspokojenia tych potrzeb - mówi Geir Håøy, prezes i dyrektor generalny Kongsberg, cytowany w oświadczeniu prasowym z 5 września. 

Polska po raz pierwszy nabyła system rakietowy od Kongsberg Gruppen w 2008 r., a następnie rozbudowała go o dodatkową eskadrę w 2014 r. Nowa dostawa oznacza kontynuację ponad dziesięcioletniej współpracy do lat 30. XXI wieku, czytamy w oświadczeniu firmy.

Najbardziej zaawansowany pocisk

Jak podaje Kongsberg, NSM to pocisk przeciwokrętowy piątej generacji, uważany za najbardziej zaawansowany pocisków na świecie, opracowany początkowo dla norweskiej marynarki wojennej. Konstrukcja pocisku utrudnia jego wykrycie, a system naprowadzania umożliwia autonomiczne rozpoznawanie celów.
Kongsberg Gruppen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafik71

06-09-2023 20:41

Moja odpowiedz dotyczyla @1488

Rafik71

06-09-2023 20:40

Ruski sprzedawczyku !!!! chcesz miec ruskie zielone ludziki na Polskiej granicy ??!! Ukraina to bufor przed ruska zaraza ....Rusek jak najdalej od polski to dobry rusek ....lepiej teraz wspierac Ukraine niz pozniej przelewac polska krew dla naszej wolnosci ....ale Ty tego nie zrozumiesz ......

Miroman

06-09-2023 17:01

Nie Polska ,tylko sprzedawczyki na usługach górali ze wzgórz Golan.

kotadolf .

06-09-2023 14:36

...po czym Polska, przekaze wszystko ( za friko) banderowcom z Azov'a !!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok