Nowe przepisy mają być krokiem naprzód w działaniach służących rozwojowi praw zwierząt.
Fot. pxfuel
– To krok naprzód wobec właścicieli psów, którym stawiamy konkretne wymagania – mówią o nowelizacji ustawy o psach przedstawiciele Partii Liberalnej. Politycy ugrupowania poinformowali, że w Stortingu zebrała się większość, która popiera zaostrzenie przepisów.
Hundeloven, czyli tak zwana ustawa o psach, to zespół przepisów regulujących kwestię hodowli oraz dbających o dobrostan zwierząt w Norwegii. Obowiązuje od 2004 roku. Procedowane po 18 latach normy mają poprawić sytuację czworonogów w kraju fiordów. Do najważniejszych zmian mają należeć:
- konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy przez osoby, które zdecydują się na adopcję lub kupno psa. Mają one dotyczyć świadomości różnych zachowań psa, jego potrzeb i przestrzeni, w których czuje się najlepiej.
- zapewnienie, że właściciel psa jest w stanie zapobiegać sytuacjom, w których pies stanowiłby zagrożenie dla ludzi, innych zwierząt lub sam znalazłby się w niebezpieczeństwie.
Nowatorskie podejście do zwierząt
Głównym inicjatorem zmian w ustawie o psach są parlamentarzyści Partii Liberalnej. – To krok naprzód wobec właścicieli psów, którym stawiamy konkretne wymagania. To oni muszą zapewnić psu bezpieczną przestrzeń. [...] Ważne jest, by właściciel dbał także o potrzeby psa. Zwierzęta nie są tylko po to, by zadowalać ludzi – komentuje na łamach NRK projekt nowelizacji Ingvild Wetrhus Thorsvik, deputowana Liberałów. Projekt zmian uzyskał już pozytywną opinię Ministerstwa Rolnictwa i Żywności oraz komisji ds. handlu.
Propozycje zmian procedowane są od 2017 roku. Znowelizowany dokument ma otrzymać nazwę Ustawy o prawidłowej opiece nad psami.pxhere.com/CC0 Public Domain
Decyzja o uśpieniu należy do specjalisty?
Zmiany, o które apelowali kynolodzy, weterynarze i Liberałowie, dotyczą również kwestii uśpienia psa. Nowelizacja zmieni m.in. podejście do właścicieli, którzy posiadają więcej niż jedno zwierzę. Dotychczas, nieodpowiednie zachowanie czworonoga mogło skutkować uśmierceniem wszystkich psów w grupie. Deputowani proponują zakończenie tej praktyki i usypianie jedynie niebezpiecznych osobników.
Liberałowie i kynolodzy chcą także, by każdą decyzję o konieczności uśmiercenia zwierzęta podejmował specjalista – weterynarz. Obecnie wystarczy w tej kwestii opinia organów ścigania. – Policja nie ma odpowiednich kompetencji, by oceniać zachowanie psa – zaznacza Ingvild Wetrhus Thorsvik.
Jak informują deputowani, głównym celem ustawy ma być wzmocnienie środków zapobiegawczych, tak aby nie dochodziło do niepożądanych incydentów z psami. Według danych z 2021 roku, nowe przepisy obejmą około 565 tys. zwierząt. Partia Liberalna przewiduje, że ostateczne głosowanie nad dokumentem odbędzie się 24 maja.
Opinia komisji ds. handlu dotycząca zmian w ustawie