Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia zadba o psy: czworonogi tylko dla osób z odpowiednią wiedzą

Emil Bogumił

22 maja 2022 17:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia zadba o psy: czworonogi tylko dla osób z odpowiednią wiedzą

Nowe przepisy mają być krokiem naprzód w działaniach służących rozwojowi praw zwierząt. Fot. pxfuel

– To krok naprzód wobec właścicieli psów, którym stawiamy konkretne wymagania – mówią o nowelizacji ustawy o psach przedstawiciele Partii Liberalnej. Politycy ugrupowania poinformowali, że w Stortingu zebrała się większość, która popiera zaostrzenie przepisów.
Reklama
Hundeloven, czyli tak zwana ustawa o psach, to zespół przepisów regulujących kwestię hodowli oraz dbających o dobrostan zwierząt w Norwegii. Obowiązuje od 2004 roku. Procedowane po 18 latach normy mają poprawić sytuację czworonogów w kraju fiordów. Do najważniejszych zmian mają należeć:


  • konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy przez osoby, które zdecydują się na adopcję lub kupno psa. Mają one dotyczyć świadomości różnych zachowań psa, jego potrzeb i przestrzeni, w których czuje się najlepiej.
  • zapewnienie, że właściciel psa jest w stanie zapobiegać sytuacjom, w których pies stanowiłby zagrożenie dla ludzi, innych zwierząt lub sam znalazłby się w niebezpieczeństwie.

Nowatorskie podejście do zwierząt

Głównym inicjatorem zmian w ustawie o psach są parlamentarzyści Partii Liberalnej. – To krok naprzód wobec właścicieli psów, którym stawiamy konkretne wymagania. To oni muszą zapewnić psu bezpieczną przestrzeń. [...] Ważne jest, by właściciel dbał także o potrzeby psa. Zwierzęta nie są tylko po to, by zadowalać ludzi – komentuje na łamach NRK projekt nowelizacji Ingvild Wetrhus Thorsvik, deputowana Liberałów. Projekt zmian uzyskał już pozytywną opinię Ministerstwa Rolnictwa i Żywności oraz komisji ds. handlu.
Propozycje zmian procedowane są od 2017 roku. Znowelizowany dokument ma otrzymać nazwę Ustawy o prawidłowej opiece nad psami.

Propozycje zmian procedowane są od 2017 roku. Znowelizowany dokument ma otrzymać nazwę Ustawy o prawidłowej opiece nad psami.pxhere.com/CC0 Public Domain

Decyzja o uśpieniu należy do specjalisty?

Zmiany, o które apelowali kynolodzy, weterynarze i Liberałowie, dotyczą również kwestii uśpienia psa. Nowelizacja zmieni m.in. podejście do właścicieli, którzy posiadają więcej niż jedno zwierzę. Dotychczas, nieodpowiednie zachowanie czworonoga mogło skutkować uśmierceniem wszystkich psów w grupie. Deputowani proponują zakończenie tej praktyki i usypianie jedynie niebezpiecznych osobników. 

Liberałowie i kynolodzy chcą także, by każdą decyzję o konieczności uśmiercenia zwierzęta podejmował specjalista – weterynarz. Obecnie wystarczy w tej kwestii opinia organów ścigania. – Policja nie ma odpowiednich kompetencji, by oceniać zachowanie psa – zaznacza Ingvild Wetrhus Thorsvik.
Jak informują deputowani, głównym celem ustawy ma być wzmocnienie środków zapobiegawczych, tak aby nie dochodziło do niepożądanych incydentów z psami. Według danych z 2021 roku, nowe przepisy obejmą około 565 tys. zwierząt. Partia Liberalna przewiduje, że ostateczne głosowanie nad dokumentem odbędzie się 24 maja.

Opinia komisji ds. handlu dotycząca zmian w ustawie
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram