Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Aktualności

Norwegia wśród światowych liderów, w Polsce bez zmian: Indeks Percepcji Korupcji 2021

Emil Bogumił

15 lutego 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia wśród światowych liderów, w Polsce bez zmian: Indeks Percepcji Korupcji 2021

Wśród państw UE większy spadek od Polski w ostatnich latach zanotowały jedynie Węgry i Cypr. Fot. SMK/KPRM, Flickr.com (CC BY-NC 2.0/CC BY-NC-ND 2.0)

Konsekwencje długofalowych nieodpowiednich działań antykorupcyjnych widoczne są m.in. w Polsce, wynika z Indeks Percepcji Korupcji (CPI) 2021. Transparency International, organizacja przygotowująca ranking, zwraca uwagę, że do stagnacji w zakresie przeciwdziałaniu korupcji doszło na całym świecie. Winę ponosi m.in. skoncentrowanie rządowych wysiłków na pandemii koronawirusa.
W CPI 2021, opublikowanym pod koniec stycznia 2022 roku, Polska zajęła 42 pozycję. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie poprawiła miejsca w indeksie. Krytykowana jest jednak za utratę siedmiu punktów rankingowych. W tej kwestii gorzej wypadły Węgry (utrata 12 punktów) oraz Cypr (utrata 13 punktów). Polsce udało się zdobyć 56/100 punktów. Do liderów – Danii, Finlandii i Nowej Zelandii – straciła 32 oczka. Wśród państw UE i Europy Zachodniej najgorzej oceniane są Rumunia (45/100), Węgry (43/100) oraz Bułgaria (42/100). Jak co roku niższe wyniki od wskazanych państw otrzymały m.in. Białoruś, Ukraina, Mołdawia i Rosja.

Zadecydowała kontrola sądownictwa i ograniczenie praw mniejszości

Transparency International wskazało problemy, które decydują o niskiej pozycji Polski:

  • polityczna kontrola nad sądownictwem,
  • coraz gorsze przestrzeganie zasad praworządności,
  • ograniczenie praw kobiet,
  • ograniczenie praw osób LGBTQI+.

Na Węgrzech problemem okazało się m.in. ograniczenie wolności słowa. Skandale korupcyjne dostrzeżono także m.in. na Cyprze, w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

Norwegia wśród światowych liderów transparentności

W CPI 2021 Norwegia zajęła czwartą lokatę, tuż za trio znajdującym się na pierwszym miejscu. W ciągu roku awansowała o jedną pozycję i zdobyła 85/100 punktów. Im wyższy indeks odnotowany przez państwo, tym bliżej mu do pełnej transparentności. Transparency International docenia głównie te rządy, które w najlepszym stopniu dbają o przestrzeganie praw człowieka. – Nasza najnowsza analiza pokazuje, że ochrona praw człowieka ma kluczowe znaczenie w walce z korupcją. Kraje o dobrze chronionych wolnościach obywatelskich generalnie uzyskują wyższe wyniki w CPI, podczas gdy kraje, które naruszają wolności obywatelskie, zwykle uzyskują niższe wyniki – czytamy w raporcie.

Za pracę na rzecz lepszej transparentności działań władz doceniono m.in. Estonię, Łotwę, Grecję oraz Włochy, które zdobyły w ciągu roku od 10 do 14 punktów więcej.
Transparency International podsumowuje, że działania na rzecz walki z korupcją cechuje międzynarodowa stagnacja. Zagrożeniu podlegają prawa człowieka i zasady demokratycznego państwa prawa. Negatywnej ocenie poddano także sposoby walki z COVID-19. Organizacja zwraca uwagę, że przy podejmowaniu wielu decyzji rządy zrezygnowały z dotychczasowych zasad zamówień publicznych, co zwiększyło ryzyko występowania korupcji.

Ze średnią punktów 66 obszar UE i Europy Zachodniej znajduje się na szczycie rankingu regionów. Jak informuje Transparency International, wynik jest zagrożony. Niektóre wolności, prawa i antykorupcyjne regulacje zawieszone u szczytu pandemii koronawirusa nie zostały przywrócone. Dalsza stagnacja zostanie oceniona negatywnie podczas kolejnych badań nad transparentnością.

Pełen raport Transparency International oraz zestawienia regionalne 
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok