kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Norwegia rezygnuje z dwóch preparatów: AstraZeneca i Janssen wykluczone z programu szczepień

Emil Bogumił

13 maja 2021 10:37

Udostępnij
na Facebooku

Rządzący twierdzą, że wycofanie AstraZeneci nie wpłynie na spowolnienie krajowego programu szczepień. Fot. oasisamuel - stock.adobe.com, licencja standardowa

Rada Ministrów poinformowała o przyjęciu zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) oraz Komisji Vorlanda i wycofaniu z obiegu szczepionek AstraZeneca. Jednodawkowy Janssen ma być oferowany na życzenie. Zmianom podlega także kolejność wykonywanych zabiegów.
Reklama
Na konferencji prasowej, która odbyła się 12 maja, premier Erna Solberg poinformowała o przyspieszeniu szczepień osób z grupy wiekowej 18-24. Otrzymają one pierwszą dawkę zaraz po Norwegach urodzonych w 1976 roku i wcześniej. Jednocześnie szczepieni będą mieszkańcy kraju fiordów w wieku od 40. do 44. roku życia. Na koniec kolejki spadli urodzeni w latach 1982-1996. Jeśli krajowy program nie ulegnie zmianom, 18-latkowie otrzymają pierwszą dawkę na przełomie lipca i sierpnia.

Jak informuje rząd, młodsi obywatele otrzymają pierwszą dawkę na początku czerwca. Termin może różnić się w zależności od gminy. W nadchodzących tygodniach wybrane miejscowości otrzymają większe dostawy szczepionek. Trafią one tam, gdzie utrzymuje się wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem.

Komunikat rządu dot. zmian w programie szczepień

AstraZeneca nie dla Norwegów

Zgodnie z zaleceniami FHI i ustaleniami komisji Vorlanda, rząd postanowił wycofać z użycia w Norwegii szczepionki produkowane przez koncern AstraZeneca. Punkty nie oferują ich od 11 marca 2021 roku. Wstrzymanie dystrybucji miało związek z wykryciem poważnych skutków ubocznych, m.in. wywoływania przez preparat zakrzepicy. – Rząd zdecydował, że szczepionka AstraZeneca nie będzie stosowana w Norwegii: ani powszechnie, ani dobrowolnie. Rzadkie, ale poważne skutki uboczne, wskazują, że korzyści nie przewyższają ryzyka – skomentował decyzję Rady Ministrów minister zdrowia Bent Høie.

Szczepionką wektorową, wyprodukowaną podobnie do AstraZeneci, jest preparat Johnson & Johnson. Jednodawkowy medykament nie był jeszcze wykorzystywany w Norwegii. Rząd zamówił 3,77 mln dawek szczepionki i posiada ich już 72 tys.. Rada Ministrów postanowiła magazynować je awaryjnie. FHI ma stworzyć zalecenia dotyczące korzystania z preparatu Janssen na życzenie.

Komunikat rządu dot. szczepionek AstraZeneca i Janssen
Szczepionki AstraZeneca zostaną przekazane innym państwom europejskim lub wykorzystane w ramach programu COVAX.

Szczepionki AstraZeneca zostaną przekazane innym państwom europejskim lub wykorzystane w ramach programu COVAX. Fot. Gencat, CC0, via Wikimedia Commons

Premier Erna Solberg liczy, że zmiany w krajowym programie szczepień pozwolą przyspieszyć otwarcie Norwegii. – Szczepionka to jedna z najważniejszych broni w walce z koronawirusem. Może przywrócić nam wolność i codzienne życie. Mam nadzieję, że będziemy mogli otworzyć się wcześniej, niż planowaliśmy – podsumowała norweska premier.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram