Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia ponownie liderem wolności prasy. Duży awans Polski po zmianie rządu

Emil Bogumił

06 maja 2024 10:21

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia ponownie liderem wolności prasy. Duży awans Polski po zmianie rządu

Reporterzy bez Granic mają dobre wieści zarówno dla Polaków, jak i Norwegów. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norwegia po raz kolejny została uznana za państwo, które najlepiej dba o wolność mediów. W Rankingu Wolności Prasy 2024 za jej plecami znalazły się Szwecja i Dania. Polska awansowała o 10 pozycji.
Państwa skandynawskie zajmują pierwsze miejsca w Rankingu Wolności Prasy od 2013 roku. Zestawienie po raz pierwszy opublikowała wówczas organizacja Reporterzy bez Granic. Wsród państw nordyckich po raz kolejny najlepsza okazała się Norwegia. Poza lokatą lidera w ogólnym rankingu, kraj fiordów zajął także pierwsze miejsce w podkategoriach: wskaźnik polityczny, wskaźnik ekonomiczny i wskaźnik społeczny. Norweskie prawo wpływające na media uznano za drugie najlepsze na świecie. Pod względem bezpieczeństwa dziennikarze mogą pochwalić się siódmą lokatą.

Sytuacja oceniana jest jako dobra także w siedmiu innych państwach świata. Wszystkie znajdują się w Europie:

2. Dania,
3. Szwecja,
4. Niderlandia,
5. Finlandia,
6. Estonia,
7. Portugalia,
8. Irlandia.
Norwegię doceniono za silnego nadawcę publicznego oraz dużą liczbę mediów komercyjnych. To, w połączeniu z silnym prawem, gwarantować ma swobodę wypowiedzi i szeroką niezależność mediów.

Norwegię doceniono za silnego nadawcę publicznego oraz dużą liczbę mediów komercyjnych. To, w połączeniu z silnym prawem, gwarantować ma swobodę wypowiedzi i szeroką niezależność mediów.Fot. stock.adobe.com/ fot. sharafmaksumov/ tylko do użytku redakcyjnego

Ranking Wolności Prasy 2024: duży awans Polski

W porównaniu z zestawieniem stworzonym w 2023 roku, Polska awansowała o 10 pozycji. Zajmuje obecnie 47. lokatę. Znajduje się w trzeciej grupie państw, w której sytuacja mediów oceniana jest jako problematyczna. Od najlepszej ósemki oddziela ją 37 krajów z oceną „satysfakcjonującą”. Reporterzy bez Granic zwracają uwagę, że polski krajobraz medialny jest zróżnicowany. Problematyczna jest niska świadomość społeczeństwa dotycząca wolności prasy. Negatywnie oceniane są lata rządów PiS (2015-2023). Autorzy raportu zwracają uwagę, że partia wprowadziła przepisy naruszające swobodę wypowiedzi, uderzające w media komercyjne oraz upolityczniające media publiczne.

Awans Polski związany jest m.in. ze zmianą władzy nad Wisłą. Pozytywnie oceniany jest fakt, że nowy polski rząd tworzy koalicja KO, TD i Lewicy, który wprowadził już część zmian na korzyść swobody wypowiedzi. Twórcy raportu zwracają jednak uwagę, że część organów regulujących pracę mediów nadal znajduje się w rękach nominatów PiS. Domagają się także uporządkowania sytuacji związanej z wydawcą Polska Press.
Ranking Wolności Prasy 2024.

Ranking Wolności Prasy 2024.Il. Reporterzy bez Granic

Twórcy zestawienia zwracają uwagę, że największym problemem dla wolności prasy m.in. w Europie pozostaje wpływ Rosji na politykę międzynarodową oraz władze krajowe. Negatywnie oceniane są akcje dezinformacyjne przeprowadzane przez Kreml. Reporterzy bez Granic zwracają także uwagę, że Federacja Rosyjska negatywnie wpływa na funkcjonowanie rządów i mediów w innych krajach. Z tego powodu spadek odnotowała m.in. Białoruś oraz Gruzja.

Źródła: Reporterzy bez Granic, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

06-05-2024 21:19

PO przejęła TVP na Rympałka i jest wolność słowa…

Z Norwegii

06-05-2024 20:36

NRK pisze artykuły o głupotach a ważne rzeczy pomija, zwłaszcza politykę.

Skr Hlaeg

06-05-2024 12:34

Transport aut

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok