Norwegia pod presją: Polacy wysłali tysiące e-maili przeciwko „polskim obozom koncentracyjnym"

fotolia.com - royalty free
PFU uznała za wystarczające to, że gazeta przeprosiła za użycie sformułowania. Rada przyznaje wprawdzie, że zwrot „polski obóz koncentracyjny” można rozumieć jako „obóz założony przez Polaków”, ale nie widzi w tym poważnego naruszenia zasad etyki dziennikarskiej.
Emaile, które zaczęły napływać już w niedzielę, zawierają standardowy protest w języku angielskim. „To oburzająca i skandaliczna decyzja. Decyzja PFU jest wynikiem albo ignorancji albo wrogości rady. Może ona popsuć przyjaźń i tradycyjnie dobre relacje polsko-norweskie”, czytamy w prosteście. Tekst kończy się zapowiedzią bojkotu wszystkich norweskich produktów, jeśli PFU nie zmieni zdania.
PFU planuje posiedzenie zarządu w ten czwartek.
Jestem zaskoczony i nie rozumiem tej kampanii. PFU rozważa sprawy związane z etyką prasy, a nie z historią wojny. Komitet jest bardzo stanowczy w tej sprawie. Zastanawiam się, czy jest w tym drugie dno, czy ktoś nie wykorzystuje tego w innym celu.
Zniekształcanie prawdy
„Z głębokim zaniepokojeniem przyjąłem informację, iż Norweska Rada Etyki Mediów zaakceptowała określenie ‘polskie obozy koncentracyjne’ jako dopuszczalne w przekazie medialnym i w pełni oddające historyczną prawdę. Głęboko się z tym nie zgadzam i nalegam na ponowną analizę Państwa stanowiska.”
Jego zdaniem pojawiające się co jakiś czas w mediach sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów zniekształcania prawdy o przeszłości, a pojęcie to sugeruje, iż twórcami i zarządcami tych obozów byli Polacy.
Niezrozumiała kampania
Prezes PFU i dziennikarz gazety VG Bjarne Johnsen nie odbiera tej akcji personalnie i przyznaje, że nie wie, kto stoi za e-mailami. Jako prezes rady stoi na stanowisku, że etyczne naruszenie, jakiego dopuściła się norweska gazeta, zostało dostatecznie zrekompensowane przeprosinami, których udzieliła.
– Kodeks etyki wymaga sprostowania przy najbliższej okazji. Avisa Sør-Trøndelag to zrobiła. Trudno mi wyobrazić sobie, co jeszcze można zrobić. Jestem pewien, że również od czasu do czasu polskiemu dziennikarzowi zdarza się błąd – mówi Johnsen.
Prywatne osoby nic nie wskórają. Musi stać za tym siła państwa polskiego. Powinno ono tępić te określenia z całą konsekwencją. Nie ma żadnych wątpliwości, bo w przeciwnym wypadku będą się pojawiały na temat Polski bardzo złe opinie, wynikające z przekłamań historycznych.
Quisling bohaterem?
“Jasne jest, że także historia wojny jest przedmiotem etyki prasowej. I są granice tego, jakie błędy PFU powinna zbyć, powołując się na fakt, że były przeprosiny. Czy komitet uważa za dopuszczalny błąd, gdyby Vidkuna Quislinga nazwano przywódcą norweskiego ruchu oporu?”
W Norwegii nie tylko nie było tak gigantycznych obozów masowej zagłady, fakty o okupacji Polski są Norwegom nieznane i nikt nie zdaje sobie sprawy, co się działo, uważa Malinowski.
– Gdyby każdy uczeń w szkole znał skalę tych zbrodni i kto był za nią odpowiedzialny, Norwegowie zareagowaliby na ten skrót – mówi.
Jest oczywiste, że to niewytłumaczalne dla Polaków, a my nie byliśmy w stanie do nich dotrzeć. W związku z tym dobrze się stało, że błąd, który zrobiła gazeta „Sør-Trøndelag” przyciągnął więcej uwagi. Rozumiem, że takie działanie nie jest złośliwe.
Skoordynowana kampania
Strona ma wspierać działania polskiej dyplomacji, wyjaśniając kwestie odpowiedzialności za niemieckie obozy w oparciu o fakty historyczne. Obecnie dostępna jest w językach: polskim, angielskim, niemieckim i bułgarskim. W przygotowaniu są kolejne wersje językowe.
Użycie określenia „polskie obozy koncentracyjne" nie jest ogranczone tylko do Norwegii. Oficjalne protesty w tej sprawie doprowadziy do tego, że w 2010 roku redakcja „Wall Street Journal”, zakazała swoim dziennikarzom używania sformułowania „polskie obozy”. Kolejnymi redakcjami, które go zakazały były m.in.: „San Francisco Chronicle” (luty 2011), „New York Times” (marzec 2011), portal „Yahoo” (wrzesień 2011), „Associated Press” (2012).
To może Cię zainteresować
06-12-2015 18:22
1
0
Zgłoś
03-12-2015 20:53
5
0
Zgłoś
03-12-2015 19:23
2
0
Zgłoś
03-12-2015 19:07
0
-1
Zgłoś
03-12-2015 13:45
4
0
Zgłoś
03-12-2015 09:20
11
0
Zgłoś
03-12-2015 09:02
7
0
Zgłoś