Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Aktualności

Norwegia po raz kolejny gotowa na kryzys. Wysłano listy o możliwym rekwirowaniu dóbr

Emil Bogumił

20 stycznia 2025 17:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Norwegia po raz kolejny gotowa na kryzys. Wysłano listy o możliwym rekwirowaniu dóbr

Podobne działania norweska armia prowadzi od rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy. Fot. Ole Andreas Vekve, Forsvaret (zdjęcie poglądowe)

Właściciele tysięcy pojazdów, maszyn oraz nieruchomości w Norwegii mogą spodziewać się listów od sił zbrojnych dotyczących przygotowań do rekwirowania ich własności. Działania mają zapewnić wojsku dostęp do kluczowych zasobów w razie wojny lub kryzysu. Inicjatywa wpisuje się w koncepcję tzw. obrony totalnej, w której wojsko i społeczeństwo współdziałają na rzecz bezpieczeństwa kraju.
W 2025 roku liczba przygotowanych rekwirowań osiągnęła poziom 14 tys., co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do liczby czterech tys.  w 2022 roku. Obejmują one nie tylko pojazdy, ale także budynki, maszyny i mniejsze jednostki pływające. System rekwirowań, uregulowany prawnie od 1951 roku, pozwala wojsku w razie potrzeby wykorzystać zasoby cywilne, ale działa wyłącznie w czasie wojny lub na mocy specjalnych decyzji państwowych.

Dla właścicieli objętych systemem przygotowanych rekwirowań oznacza to jedynie świadomość, że ich zasoby mogą być wykorzystane w wyjątkowych sytuacjach. W czasie pokoju brak jest praktycznych konsekwencji tego rozwiązania. Każda decyzja o rekwirowaniu odnawiana jest co roku, a około połowa tegorocznych powiadomień to kontynuacja wcześniejszych zgłoszeń.

Wspólne przygotowania do obrony totalnej

Brygadier Anders Jernberg, odpowiadający za logistykę Sił Zbrojnych Norwegii, podkreśla znaczenie systemu rekwirowań dla narodowego bezpieczeństwa. Dzięki współpracy między wojskiem, władzami regionalnymi i lokalnymi, zasoby są koordynowane tak, aby wspierały zarówno działania militarne, jak i lokalne potrzeby kryzysowe. Nadzór nad Narodową Bazą Zasobów umożliwia bieżące rozwijanie systemu oraz lepsze planowanie w przyszłości.
Akcja powiadamiania trwa od 2022 roku. Choć jest kontrowersyjna, nie ma mocy prawnej w czasach pokoju.

Akcja powiadamiania trwa od 2022 roku. Choć jest kontrowersyjna, nie ma mocy prawnej w czasach pokoju.Fot. Torbjørn Kjosvold, Norweskie Siły Zbrojne

Norweski system przygotowania ewentualnych rekwirowań jest elementem strategii obronnej kraju, umożliwiającym skuteczne wykorzystanie zasobów cywilnych w razie kryzysu. Jak przekazują przedstawiciele armii zarówno społeczeństwo, jak i wojsko są lepiej przygotowane na wyzwania związane z potencjalnymi zagrożeniami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

21-01-2025 13:55

Nie wiem po co rekwirowania jak tradycyjnie podniosą ręce do góry no chyba że by zarobić na późniejszej sprzedaży.

Marek Nowak

21-01-2025 11:47

Nie ma takiej dziedziny którą by politycy nie uważali za ich własność. Wystarczy hasło, że to wspólne działania w razie kryzysu i wszyscy się zgadzają. A każdy kryzys wywołują POLITYCY !!! bez udziału społeczeństwa. Wszystko ci zabiorą w imię " wyższych " celów. To jest ta cyniczna perfidia. Każdy jeszcze sobie wytłumaczy - u innych jest tak samo. Wystarczy, że jednemu założy się kajdany, to inni już mogą się na to powoływać, wiadomo zawsze jest to dla dobra tego w kajdanach.

daniel zet

21-01-2025 04:42

Nic niwego.W Polsce jest takie samo prawo.Z tym ze wojsko wczesniej nie informuje bo i po h.......j.Lepszy efekt

Eli Bulls

20-01-2025 21:16

I bylo kupowac terenowke? Nie ma to jak smieciowy vw golf, passat. Nawet zlodzieje omijaja

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok