Aktualności

Norwegia na 3 miejscu najmniej skorumpowanych państw świata. Polska daleko w tyle rankingu

Krystian Łukowicz

22 lutego 2018 12:02

Udostępnij
na Facebooku
7

Norwegia od wielu lat prowadzi w czołówce najmniej skorumpowanych państw świata. W zeszłym roku nic się pod tym względem nie zmieniło. Flickr/CC-BY-SA 2.0

21 lutego organizacja Transparency International opublikowała dane na temat poziomu korupcji w 180 państwach świata w 2017 roku. Z zestawienia wynika, że Norwegia zajęła trzecie miejsce wśród „najuczciwszych” krajów, ex aequo ze Szwajcarią i Finlandią. Polska znalazła się dopiero na 36 pozycji, plasując się na środku skali.
Reklama

Skandynawia na podium

Mimo że Norwegia często przoduje w światowych rankingach, tym razem pierwsze miejsce przypadło  Nowej Zelandii, która szczyci się tytułem „najczystszego kraju”. Kolejne miejsca na podium zajmują państwa skandynawskie – druga pozycja przypadła Danii, tuż za nią ląduje właśnie Norwegia. Kraj fiordów dzieli miejsce trzecie z Finlandią i Szwajcarią.

Za raport odpowiedzialna jest pozarządowa organizacja Transparency International ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Organizacja istnieje od 1993 roku i posiada oddziały w 90 krajach. Co roku publikuje nowe zestawienie pokazujące poziom korupcji w różnych rejonach świata.

Norwegia awansowała w rankingu, porównując do 2016 roku, kiedy to znajdowała się na miejscu 6. Przez rok przetasowania dotknęły cały region nordycki. Korupcja w Danii minimalnie wzrosła i stąd spadek z miejsca pierwszego na drugie w 2017. Najwięcej przez rok zmieniło się w przypadku Szwecji, która od 2016 roku z trzeciego miejsca spadła na 6, co pokazuje, że, odwrotnie niż u norweskich sąsiadów, korupcja u Szwedów rośnie.

Więcej swobody

Na 180 państw Polskę umieszczono na 36 miejscu. Nasz kraj dzieli pozycję w rankingu z egzotycznymi Seszelami. To, co nie napawa optymizmem to fakt, że  – zdaniem Transparency International  – korupcja w Polsce wzrosła od roku 2016.
Raport pokazuje, że Polska mimo wszystko wypada nieźle w porównaniu do reszty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Minimalnie wyprzedzamy Litwę o dwie pozycje, ale górujemy nad sąsiadami z Czech, Słowacji, Białorusi i  – przede wszystkim  – Ukrainy, która uplasowała się praktycznie na samym końcu listy najbardziej skorumpowanych państw świata.
Corruption Perceptions Index 2017 | Transparency International Youtube.com
Autorzy raportu zauważają powiązanie między korupcją a tym, jak wyglądają relacje między władzą a społeczeństwem. Rządy bardziej demokratyczne i otwarte na realne potrzeby obywateli, i traktujące ich jak równorzędnych partnerów w interesach państwa, charakteryzują się mniejszą korupcją na publicznych szczeblach. Ranking pokazuje, że im bliżej końca listy, tym więcej państw, którym zarzuca się brak poszanowania dla podstawowych demokratycznych wartości, takich jak wolność słowa i respektowanie obowiązujących praw.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Grzegorz Janikowski

23-02-2018 13:33

Interesuje mnie sutacja wśród młodzieży w norweskiej szkole w temacie tzw "ściągania, odpisywania" na sprawdzianach, kolokwiach, egzaminach. Jak jest z przyzwoleniem zwłaszcza obyczajowym, popkultury w tej kwestii.

Michał Klimowski

22-02-2018 18:31

Ja znam kilku norwegów co jak by mogli to by obozy pozakładali .Wydaje mi się że nie trzeba dużo kasy zarabiać żeby dobrze żyć .

Steinhugger

22-02-2018 18:06

Sea princess jasne, że Polakom żyje się w Polsce świetnie. Redakcja tego portalu mieszka i nadaje z Polski

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram