W Nordland nigdy nie odnotowano wyższych temperatur w lutym. Stacja pomiarowa przy lotnisku Sandnessjøen zmierzyła 13,4 stopni. Na zdjęciu przystań w tej samej gminie.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Przed weekendem Norweski Instytut Meteorologiczny informował, że mieszkańcy kilku obszarów kraju fiordów mogą spodziewać się nietypowych temperatur i rzeczywiście niektóre punkty pomiarowe odnotowały dwucyfrowe wyniki i rekordy ciepła. W sobotę chłodniej było nawet w stolicach Portugalii i Włoch.
W Norddal w Møre og Romsdal w sobotni wieczór zmierzono 17,6 stopni Celsjusza. Dla porównania, w tym samym czasie w Lizbonie temperatura wyniosła około 14, a w Rzymie 13 stopni.
– Najłatwiej wytłumaczyć to tak, że na północy Morza Norweskiego znajduje się obszar niskiego ciśnienia, który kieruje łagodne powietrze z południowego zachodu do kraju – mówi państwowy meteorolog Gjermund Haugen w komentarzu dla NRK.
Historyczne wyniki na horyzoncie
Ogólny lutowy rekord ciepła w lutym w Norwegii, wynoszący 18,9 stopnia, póki co nie został pobity, ale na przykład w Nordland nigdy nie odnotowano wyższych temperatur. Poprzedni rekord okręgu wynosił 11,8 stopnia. Tymczasem stacja pomiarowa przy lotnisku Sandnessjøen zmierzyła 13,4 stopnia, w Reipå było 12,4 stopnia, a Lurøy i Glomfjord 12,2 stopnia Celsjusza.
Meteorolodzy podkreślają, że to na razie wstępne wyniki wymagające weryfikacji zanim zostaną uznane za nowe oficjalne rekordy. Haugen twierdzi jednak, że już w tym momencie istnieje przekonanie, że przynajmniej jedna ze stacji pobiła swój, a istnieje szansa na kolejne w siedmiu stacjach pomiarowych w okręgach Trøndelag, Møre og Romsdal i Vestland. Ponadto luty jeszcze się nie skończył.
Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach temperatury w Norwegii były wyższe niż zwykle. Rok 2024 okazał się najcieplejszy odkąd norwescy meteorolodzy dokonują oficjalnych pomiarów. Już styczeń 2025 okrzyknięto rekordowo ciepłym w historii kraju fiordów. A według synoptyków nic nie wskazuje na to, aby zimowa pogoda miała się w Norwegii zmienić w najbliższym czasie.
Naukowcy są teraz zgodni, że w dużej mierze przyczyną tego zjawiska jest emisja gazów cieplarnianych spowodowana działalnością człowieka.
25-02-2025 05:59
3
0
Zgłoś
23-02-2025 20:29
11
0
Zgłoś
23-02-2025 19:26
8
0
Zgłoś