Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Aktualności

Norwegia bierze się za dobrostan zwierząt. Rząd chce m.in. obowiązkowego czipowania psów

Monika Pianowska

20 grudnia 2024 13:40

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia bierze się za dobrostan zwierząt. Rząd chce m.in. obowiązkowego czipowania psów

Do tej pory obowiązek znakowania identyfikacyjnego dotyczył tylko psów ze związku kynologicznego. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski rząd proponuje wprowadzenie obowiązku czipowania (ID-merking) i rejestracji wszystkich psów. Propozycja ta pojawiła się w nowym rządowym raporcie parlamentarnym na temat dobrostanu zwierząt, nie tylko domowych, lecz także w rolnictwie i akwakulturze.
– Rząd inicjuje działania mające na celu uniemożliwienie ludziom kupowania zwierząt pod wpływem impulsu oraz gwarancję, że właściciele zdobywają niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby zwierzęta były pod dobrą opieką – mówi cytowany w rządowym komunikacie prasowym z 20 grudnia minister rolnictwa i żywności Geir Pollestad.
Władze wprowadzą także obowiązkową rejestrację w przypadku dużych hodowli kotów. Ponadto chcą przywrócić zakaz dotyczący płazów i gadów, ale chcą, aby ci, którzy już posiadają zwierzęta, mogli je legalnie trzymać.

Milion pupili w domach

Po raz pierwszy od 20 lat w Norwegii stworzono raport o dobrostanie i zaproponowano szereg środków zarówno w odniesieniu do zwierząt domowych, w rolnictwie, jak i w sektorze akwakultury.
– Szacuje się, że w Norwegii mamy około 1 miliona zwierząt domowych. Najważniejszą rzeczą dla ich dobrostanu są kompetencje właścicieli – stwierdził Pollestad.
Norweski Związek Kynologiczny wielokrotnie apelował do władz, by wprowadzić obowiązkowe oznakowanie identyfikacyjne dla wszystkich psów w Norwegii. Do tej pory tylko te zarejestrowane w bazie związku były objęte takim nakazem.
W przypadku kur niosek rząd Norwegii proponuje zakaz klatek.

W przypadku kur niosek rząd Norwegii proponuje zakaz klatek.stock.adobe.com/licencja standardowa

Czipowanie psów i kotów przydaje się m.in., aby pomóc właścicielom w odnalezieniu zaginionego pupila. Mikroczip jest również niezbędny, kiedy zwierzę potrzebuje paszportu, podobnie jak w przypadku prześwietleń HD/AD i tomografii komputerowej.

I krowy, i ryby

W obszarze rolnictwa rząd proponuje m.in. utrzymanie wymogu dotyczącego chowu bydła na wolnym wybiegu od 1 stycznia 2034 r. i wprowadzenie środków w zakresie pomieszczeń socjalnych dla cieląt w wieku od dwóch tygodni. Oznacza to, że po ukończeniu drugiego tygodnia życia nie wolno im chodzić samotnie, aby nawiązać kontakt z innymi cielętami.
Władze chcą również monitorować planowaną w branży konwersję brojlerów na mniejsze, zapewnić  im dostęp do światła, a w przypadku kur niosek zakazać klatek. W branży akwakultury rząd wprowadzi cel polegający na zmniejszeniu śmiertelności do 5 proc. w przypadku wszystkich gatunków ryb.

Lanie wody?

Pomysły do realizacji w kwestii dobrostanu zwierząt w Norwegii spotkały się jednak z krytyką części polityków i aktywistów. Lekarka weterynarii i szefowa organizacji na rzecz przyrody NOAH, Siri Martinsen, zwróciła na łamach norweskiej prasy uwagę, że w raporcie po macoszemu potraktowano świnie.
Nie uwzględniono w nim bowiem chociażby potrzeby zapewnienia trzodzie chlewnej większej przestrzeni.  Odniosła się także do braku wzmianki o chorobach wśród drobiu. Nie podoba jej się sformułowanie, że należy „zbadać” środki w przyszłości, a nie zdecydować się już na konkrety.
Źródła: regjeringen.no, NTB, nkk.no, NRK
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok