Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norweg aresztowany za szpiegostwo na rzecz obcych państw

Emil Bogumił

18 sierpnia 2020 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweg aresztowany za szpiegostwo na rzecz obcych państw

Służby nie ujawniły na rzecz jakiego państwa szpiegował zatrzymany. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweskie służby poinformowały o aresztowaniu mężczyzny, który przekazywał obcemu państwu informacje mające zaszkodzić interesowi narodowemu. Oskarżony jest pracownikiem DNV GL, podają norweskie media. Do zatrzymania doszło w sobotę 15 sierpnia.
Jak informuje policja, mężczyzna jest po pięćdziesiątce i mieszka we wschodniej części kraju fiordów. Podejrzany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oslo w poniedziałek, 17 sierpnia. Jest oskarżony o naruszenie art. 123 i 124 Kodeksu karnego, które dotyczą odpowiednio ujawniania tajemnicy państwowej i rażącego ujawniania tajemnicy państwowej. Naruszenie art. 123 grozi grzywną lub pozbawieniem wolności do lat 3, a naruszenie art. 124 grozi karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Poniżej: Twitt służb bezpieczeństwa informujący o zatrzymaniu szpiega.
Jak informują służby, głównym celem szpiegowania mogą być obecnie plany obronne i przemysł zbrojeniowy. Ostatnia tego typu afera w Norwegii miała miejsce w 1984 roku. Arne Treholt przekazywał wówczas informacje na rzecz Iraku oraz Związku Radzieckiego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok