Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Niemal 90 lat od zatonięcia statek słynnego polarnika wróci do Norwegii

Monika Pianowska

19 sierpnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Niemal 90 lat od zatonięcia statek słynnego polarnika wróci do Norwegii

Prace nad wyławianiem Maud trwały sześć lat. wikimedia.org - CambridgeBayWeather - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Jednostka należąca niegdyś do zdobywcy bieguna południowego, Roalda Amundsena, została ostatecznie wyłowiona z dna Północnej Drogi Morskiej i przygotowana do transportu – informowały 17 sierpnia norweskie i kanadyjskie dzienniki.
Po prawie 90 latach spędzonych w wodach u wybrzeży Nunavut w Kanadzie Maud – bo tak nazwano statek – może wrócić do rodzinnego miasta, Asker.
Projekt wydobywania statku z dna trwał sześć lat, a jego inicjatorem był Jan Wanggaard. Norweg szacuje, że Maud będzie mogła wyruszyć do rodzinnego kraju w przeciągu najbliższych kilku tygodni. Musi tylko poczekać, aż pokrywający arktyczne wody przy Cambridge Bay lód nieco stopnieje.

Pechowa królowa

Maud, nazwaną tak na cześć ówczesnej norweskiej królowej, zbudowano w Asker (na przedmieściach Oslo) specjalnie dla Roalda Amundsena w 1917 roku. Właśnie na jej pokładzie wyruszył na swoją drugą wyprawę w stronę Arktyki.
Nieudane próby przebicia się przez oblodzone morze na biegun północny zmusiły go jednak do decyzji o sprzedaży Maud kanadyjskiej spółce Hudson’s Bay Company w roku 1925. Trzy lata później statek zatonął zacumowany na płytkich wodach w okolicy miasta Cambridge Bay. Przez dekady 40-metrowy dębowy kadłub jednostki majaczył ponad zamarzniętą taflą.
W latach 90. od kanadyjskiej firmy Maud odkupiło jej rodzinne miasto, natomiast w 2015 roku dzięki działaniom Wanggaarda i jego ekipy udało się wyłowić statek na powierzchnię. Wrak udało się oczyścić, a teraz, wreszcie załadowany na barkę, czeka aż ta zabierze go z powrotem do wybrzeży Norwegii. W Asker czeka już na Maud miejsce w muzeum wybudowanym specjalnie z myślą o niej.
Maud w trakcie prac konserwacyjnych.
Maud w trakcie prac konserwacyjnych. wikimedia.org
Załoga oceniła stan Maud na zaskakująco dobry, mimo że spędził w arktycznej wodzie prawie wiek. Jak twierdzą sami następcy Amundsena, sterowanie jednostką, którą słynny polarnik kiedyś dowodził, to ekscytujące przeżycie.
Roald Amundsen na Svalbardzie w 1925 roku.
Roald Amundsen na Svalbardzie w 1925 roku. wikimedia.org
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok