Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Niechlubny rekord na Arktyce: w lodzie jest coraz więcej mikroplastiku

Paulina Cirocka

29 kwietnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Niechlubny rekord na Arktyce: w lodzie jest coraz więcej mikroplastiku

Ciężko określić jakie zagrożenie stanowią dla życia i zdrowia człowieka mikroplastiki pixabay.com / CC0 Public Domain

Według badań z końca kwietnia 2018 roku, próbki lodu przywiezione z Arktyki zawierają od dwóch do trzech razy więcej plastikowych cząsteczek niż próbki pobrane w 2014 i 2015 roku. Na jeden litr zamrożonej wody przypada aż 12 tysięcy cząsteczek, z czego większość ma mniej niż 5 mm długości.

17 rodzajów plastiku

Cząsteczki, który trafiają do morza, a potem do arktycznego lodu, pochodzą głównie z plastikowych siatek i opakowań, farb z kadłubów statków, sieci rybackich, sztucznych tkanin (nylonu i poliestru) oraz filtrów od papierosów.

Naukowcy z Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera (AWI) sklasyfikowali aż 17 różnych typów plastiku. Według ich badań, plastik pokrywa łącznie aż 500 tysięcy kilometrów kwadratowych Pacyfiku, a najwięcej zanieczyszczeń generuje rybołówstwo.

Groźne dla ludzi

W ostatnich latach wzrosła popularność Arktyki wśród rybaków, stąd duża ilość fragmentów sieci. Naukowcy z AWI martwią się tym faktem, ponieważ nadchodzą roztopy, a wraz z nimi większa częstotliwość połowów i większe zanieczyszczenie.

Cząsteczki mogą być tak małe, że nie sposób zauważyć ich gołym okiem. 67 proc. z nich ma 11 mikronów grubości, czyli mniej więcej jedną szóstą średnicy ludzkiego włosa. W tak niewielkim rozmiarze ryby i inne morskie stworzenia mogą je z łatwością połknąć. A jeśli zostaną złowione, trafią również do żołądków ludzi.

– Nikt nie wie, jak duże niebezpieczeństwo stanowią mikrocząsteczki plastiku dla ludzkiego organizmu – mówi Ilka Peeken, naukowiec z AWI.

Lód topnieje

Gdy arktyczne wody zamarzają, wiążą w sobie cząsteczki plastiku na czas od dwóch do jedenastu lat. Jednak według Miguela Angela Moralesa Marquedy, naukowca morskiego z Uniwersytetu w Newcastle, przy obecnej porze roku i problemie topniejących lodowców czas ten może się skrócić do roku, co oznacza nagłe, intensywne zanieczyszczenie wód morskich na całym świecie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok