Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Polsko-norweski

Kalendarz 2024

Kup teraz
Reklama
Aktualności

Nadciąga śnieżny weekend. Pierwsi mieszkańcy Norwegii przywitają zimę już we wrześniu

Emil Bogumił

15 września 2022 11:36

Udostępnij
na Facebooku
Nadciąga śnieżny weekend. Pierwsi mieszkańcy Norwegii przywitają zimę już we wrześniu

Zima zawita na początku w okolice górzystych terenów południowo-zachodniej Norwegii. Fot. Remi Jacquaint, materiały prasowe Norweskiego Instytutu Meteorologicznego

Norweski Instytut Meteorologiczny wydał żółte ostrzeżenie dotyczące opadów śniegu. Na pierwszy atak zimy muszą przygotować się mieszkańcy okolic Ålesund i Kristiansund. – Jeśli myślicie o podróży w te okolice, warto zastanowić się nad założeniem opon zimowych – mówią meteorolodzy.
Pierwotne prognozy mówiły o występowaniu opadów na obszarze powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Synoptycy zmienili przewidywania i informują, że zima zaatakuje miejscowości położone niżej – 800 m.n.p.m. Śnieg może pojawić się także w innych miejscach. Jak informują meteorolodzy, mieszkańcy okolic Ålesund i Kristiansund muszą na bieżąco obserwować komunikaty oraz alerty.
Obszar, na którym spodziewane są opady śniegu.

Obszar, na którym spodziewane są opady śniegu.Il. varsom.no

– Największe zagrożenie opadami śniegu występuje w Strynefjellet i na północnym wschodzie od Dovrefjell – informuje na łamach NRK meteorolog Martin Granerød. – Jeśli myślisz o podróży do Sognefjellet, Strynefjellet lub na północ do obszarów górskich w Møre og Romsdal, to warto pomyśleć o oponach zimowych – dodają synoptycy. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w piątek 16 września wieczorem oraz kolejnego dnia. 

W niektórych rejonach Møre og Romsdal spodziewane są także opady deszczu. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, mogą doprowadzić do trudnych warunków drogowych. – To całkowicie zgodne z przewidywaniami. Jesienią temperatura stopniowo spada i można się spodziewać, że w górach pojawi się śnieg. Potem znów nastąpi okres z wyższymi temperaturami, a po nim opady śniegu przez resztę jesieni i zimy – podsumowują prognozy meteorolodzy.

Źródła: NRK, varsom.no, Norweski Instytut Meteorologiczny
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok