Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Nad Wisłę wracają obostrzenia: coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna w Polsce

Emil Bogumił

10 października 2020 16:50

Udostępnij
na Facebooku
Nad Wisłę wracają obostrzenia: coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna w Polsce

Konferencje prasowe odbyły się 9 oraz 10 października. Fot: Krystian Maj/KPRM

Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. Tylko w sobotę, 10 października, nad Wisłą odnotowano 5300 nowych zachorowań. Na wciąż rosnącą ilość zakażeń zareagował rząd. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu szeregu obostrzeń, które znane są z początkowej, wiosennej fazy pandemii.
Sytuacja w Polsce wciąż się pogarsza. Z dnia na dzień liczba nowych przypadków COVID-19 powiększa się. W sobotę, 10 października, po raz pierwszy przekroczyła 5 tys. przypadków.

Cały kraj żółtą strefą

Na konferencjach prasowych, które odbyły się 9 oraz 10 października, Rada Ministrów poinformowała o wprowadzeniu szeregu obostrzeń. Najpoważniejszą zmianą jest wprowadzenie wszystkich powiatów do tzw. żółtej strefy. By ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, od 10 października zmieniły się obowiązujące przepisy sanitarne:
  • zakazane – jest do odwołania - prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;
  • w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
  • odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;
  • w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;
  • na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
  • nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży.

Według danych z 10 października, 38 powiatów w Polsce objętych jest tzw. czerwoną strefą.
Obecnie, rząd obrał za główny cel zmniejszenie liczby zachorowań oraz zgonów wśród seniorów. Specjalne przepisy sanitarne wprowadzono w Domach Pomocy Społecznej. Rada Ministrów, podobnie jak na początku pandemii, wprowadziła w całym kraju tzw. godziny dla seniora.
Ministrowie twierdzą, że podczas obecnej fali zachorowań nie zostaną ograniczone możliwości gospodarcze polskich przedsiębiorstw. Kontynuowana ma być również tradycyjna edukacja w szkołach. Ewentualne nowe decyzje mają być raportowane co tydzień.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok