Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Świętuj z nami

15. urodziny Mojej Norwegii

Odbierz rabaty
Aktualności

Na granicy z Rosją stanie nowy płot. Wszystko przez niesforne renifery

Emil Bogumił

26 sierpnia 2023 13:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Na granicy z Rosją stanie nowy płot. Wszystko przez niesforne renifery

Na zdjęciu: montaż nowego ogrodzenia wzdłuż granicy norwesko-rosyjskiej. Fot. HT Gjerde Finnamrk

Urząd ds. Rolnictwa modernizuje oraz stawia nowe elementy płotu na granicy z Rosją. 150-kilometrowe umocnienie ma powstrzymać renifery przed przechodzeniem za granicę obcego państwa. Wcześniej Rosjanie oskarżyli norweskie zwierzęta o zniszczenie roślinności w Parku Narodowym Pasvik.
Nowe ogrodzenie o długości siedmiu kilometrów stanie na granicy z Federacją Rosyjską do 1 października. Kontrakt opiewający na 3,7 mln NOK dotyczyć będzie renowacji odcinku pomiędzy Storskog i Hamborgvatnet. Pozostałe elementy 150-kilometrowego płotu nie wymagają naprawy. Jak informuje Urząd ds. Rolnictwa, prace należą do wyjątkowo trudnych. – Monterzy muszą przez cały czas przebywać po norweskiej stronie granicy, gdy pracują przy wznoszeniu płotu, co czyni tę pracę wyjątkowo wymagającą – skomentował Magnar Evertsen, odpowiadający w instytucji za gospodarowanie zasobami reniferów.

Smutny koniec 42 reniferów

Prace modernizacyjne przy umocnieniu to pokłosie sprawy, o której media poinformowały w lipcu 2023 roku. Federacja Rosyjska zażądała wówczas od Norwegii 420 mln rubli (ok. 48 mln NOK) odszkodowania. Służby twierdziły, że w trakcie dwóch zimowych miesięcy na terenie Rosji wypasały się 42 norweskie renifery. Miały zniszczyć porosty i krzewy tundry – zasoby Parku Narodowego w Pasvik. Pojawienie się zwierząt miały zarejestrować fotopułapki. Po nawiązaniu kontaktu z krajem fiordów, strona rosyjska przetransportowała do Norwegii 40 reniferów. Podobny los spotka pozostałe dwa. Decyzję podjęto na podstawie zapisów umowy z 1977 roku.
Przekroczenie granicy przez zwierzę lub człowieka wymaga okazania specjalnych dokumentów i pozwolenia.

Przekroczenie granicy przez zwierzę lub człowieka wymaga okazania specjalnych dokumentów i pozwolenia.Fot. HT Gjerde Finnamrk

Jak poinformował Urząd ds. Rolnictwa, powrót reniferów do Norwegii na mocy obowiązującego prawa nie jest możliwy. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podjął decyzję o zabiciu wszystkich zwierząt w obawie, że w przyszłości ponownie powrócą do Rosji. – Miejmy nadzieję, że po zamontowaniu nowego ogrodzenia zwierzęta pozostaną po słusznej stronie granicy – podsumował sprawę Urząd ds. Rolnictwa.

Źródła: Urząd ds. Rolnictwa, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Arek Urbanek

26-08-2023 22:53

Kurla , a jak my stawialiśmy na granicy z Bialorusia przeciwko chorym dzika to była afera na cała Europę

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok