Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Miarka się przebrała: WWF pozywa Oslo za zabijanie wilków

Paulina Cirocka

23 kwietnia 2018 11:39

Udostępnij
na Facebooku
2
Miarka się przebrała: WWF pozywa Oslo za zabijanie wilków

Populacja wilków w całej Norwegii wynosi obecnie ok. 50 osobników pixabay.com / CC0 Public Domain

We wtorek 24 kwietnia rozpocznie się sprawa sądowa, w której organizacja World Wide Fund for Nature (WWF) oskarża władze okręgu Oslo o zbyt liberalne prawo dotyczące zabijania wilków. Ostatniej zimy aż 28 zwierząt zostało zastrzelonych. To prawie połowa wilczej populacji w kraju.
Według Bårda Vegara Solhjella, Sekretarza Generalnego norweskiego WWF, strzelanie do wilków to łamanie już nie krajowego, a międzynarodowego prawa. Wszystko z powodu norweskiej ustawy o różnorodności przyrody (Naturmangfoldloven), która zezwala na zabijanie zwierząt niemal w każdej sytuacji – choćby tylko dlatego, że opuściły tzw. wilczą strefę (Ulvesonen).

W tej sytuacji WWF będzie domagać się nie tylko zakazu strzelania do wilków, ale również większej odpowiedzialności i rozwagi w kwestii zabijania zwierząt.

Walczą od jesieni

Sprawą bezkarnego strzelania do wilków WWF zainteresowało się już jesienią, kiedy prawo pozwalało na zabicie 50 zwierząt w ciągu sezonu – czyli niemal całą żyjącą w Norwegii populację. Po interwencji WWF, ówczesny Minister Środowiska Vidar Helgesen zredukował tę liczbę do 42, ale według World Wide Fund of Nature to wciąż zdecydowanie za dużo.

Władze okręgu natomiast twardo powtarzają, że zimowe „czystki” nie były niczym nielegalnym. Według raportu przygotowanego przez rządowego pełnomocnika prawnego Elisabeth Stenwig, takie kroki były konieczne, a wilki żyjące w Norwegii powinno zaliczać się do większej, południowo-skandynawskiej populacji.

WWF i sam Solhjell nie tracą jednak nadziei na poprawę losu wilków. Tym bardziej, że nowym Ministrem Środowiska został niedawno Ola Elvestuen z partii Venstre, który wypowiadał się krytycznie o obecnym rozwiązaniu „wilczej sprawy” w parlamencie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


natalia MojaNorwegia

27-04-2018 13:27

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Eldur Sevarsson

23-04-2018 12:15

Wilki są u siebie a tych terenów chce również człowiek i to jest wilków największy problem. Ale przecież Norwegia jest taka pro natura i na pewno znajdzie dobre rozwiązanie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok