Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Laureatki pokojowego Nobla nie doczekały się owacji od Erny Solberg. „Nie klaskałam w wybranych momentach”

Monika Pianowska

11 grudnia 2017 10:37

Udostępnij
na Facebooku
Laureatki pokojowego Nobla nie doczekały się owacji od Erny Solberg. „Nie klaskałam w wybranych momentach”

Wnętrze ratusza w Oslo - hol, w którym co roku odbywa się ceremonia przekazania laureatom Pokojowej Nagrody Nobla. wikimedia.org/ fot. Kjetil Bjørnsrud/ CC BY-SA 3.0

10 grudnia w Ratuszu w Oslo odbyło się uroczyste wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla. Tegorocznym laureatem została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN). Złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla odebrały w imieniu organizacji przewodnicząca kampanii Beatrice Fihn i Setsuko Thurlow.
Przekazanie nagrody odbyło się w obecności norweskiej rodziny królewskiej i premier Norwegii Erny Solberg. Pewne kontrowersje wzbudził jednak fakt, że mimo owacji całej sali szefowa rządu powstrzymała się od oklasków.

Norweska neutralność

Solberg zapytana przez dziennikarzy z NRK, skąd ta wstrzemięźliwość, tłumaczyła, że zrezygnowała z braw tylko w kilku momentach podczas ceremonii. Te wyjątki dotyczyły haseł w przemówieniach laureatek nawołujących do rezygnacji z broni jądrowej.

Zdaniem premier Norwegia jako kraj należący do NATO nie może się wyłamać i pozwolić sobie na propagowanie protestu przeciwko atomowi. Sprostowała jednak, że rozbrojenie uważa za konieczność, ale o podpisywaniu międzynarodowego traktatu zakazującego używania broni masowego rażenia można mówić wyłącznie przy aprobacie nuklearnych mocarstw.

Traktat o zakazie broni jądrowej został przyjęty 7 lipca przez dwie trzecie spośród 193 państw członkowskich ONZ. Zdecydowana większość członków NATO (w tym Polska i Norwegia) zbojkotowała głosowanie.

Bez zainteresowania i zgody wszystkich stron, szczególnie krajów trudniących się produkcją i gromadzących broń atomową, taki zakaz okazałby się bowiem bezzasadny. Podsumowała, że Norwegia nie jest przeciwna efektowi takiego porozumienia, lecz sposobu, w jaki tegoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla chcieliby je osiągnąć.
https://www.dagbladet.no/nyheter/nobelprisvinnere-hyllet-med-fakkeltog-og-krav-om-norsk-stotte/69011646/ fot. Audun Braastad/ screenshot
Tymczasem wśród gości obecnych podczas noblowskiej ceremonii zabrakło ambasadorów takich państw, jak USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna.

Marsz wsparcia ICAN

Wybiórczy aplauz pani premier przedstawicielkom ICAN – szwedzkiej szefowej i 85-letniej Japonce, która jako nastolatka przeżyła zrzucenie na Hiroszimę przez Amerykanów bomby atomowej – zrekompensowały wiwatujące tłumy.
Wybiórczy aplauz pani premier przedstawicielkom ICAN – szwedzkiej szefowej i 85-letniej Japonce, która jako nastolatka przeżyła zrzucenie na Hiroszimę przez Amerykanów bomby atomowej – zrekompensowały wiwatujące tłumy.
https://www.vg.no/nyheter/innenriks/nobelprisvinnere-hyllet-med-fakkeltog-og-krav-om-norsk-stoette-til-fn-forbud/a/24207667// fot. Audun Braastad/ screenshot
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok