Aktualności

Kraj fiordów na Marsie: Norweg pokieruje pojazdem na Czerwonej Planecie

Emil Bogumił

28 lipca 2020 14:27

Udostępnij
na Facebooku

Mini-helikopter będzie pierwszą maszyną, która wzbije się w powietrze na planecie innej niż Ziemia. Fot. Materiały prasowe NASA

Håvard Fjær Grip, naukowiec z dyplomem Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, będzie sterować mini-helikopterem na Marsie. Norweg współpracuje na co dzień z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA i California Institute of Technology. Wyjątkowa misja rozpocznie się w czwartek 30 lipca.
Reklama
Rakieta NASA, na której znajdują się mini-helikopter oraz pojazd lądowy, powinna dotrzeć na Czerwoną Planetę za około siedem miesięcy. Zostanie wystrzelona 30 lipca, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. – To niezwykle ekscytujące wydarzenie. Latanie helikopterem na innej planecie to wyjątkowa praca dla osoby, która posiada podobne doświadczenie do mojego – skomentował Håvard Fjær Grip.

Pierwsza maszyna latająca poza Ziemią

Przetransportowanie helikoptera na Marsa związane jest z początkiem misji Mars 2020. Jeśli lot zakończy się powodzeniem, będzie pierwszym tego typu wydarzeniem poza Ziemią. Pojazdowi towarzyszyć będzie łazik Perseverance. Mini-śmigłowiec nie będzie jednak badał powierzchni Czerwonej Planety. Håvard Fjær Grip, wraz z innymi naukowcami z NASA, chcą udowodnić, że loty wykorzystujące siłę nośną na tej planecie są możliwe.

Norweg będzie sterował maszyną przy pomocy poleceń, które będzie wykonywała sztuczna inteligencja. – Codziennie mrowi mnie w żołądku. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak to będzie, kiedy będę mógł sterować pojazdem latającym w przestrzeni Marsa – podsumował Misję Mars 2020 Håvard Fjær Grip.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram