Tromsø, największe miasto na północy, zostanie stolicą okręgu Troms i Finnmark.
Maxpixel/CC0
15 lutego po długich negocjacjach w obecności mediatora rady okręgów Finnmark i Troms doszły do porozumienia. Zapadły decyzje co do przyszłości nowo powstającego okręgu na północy kraju. Już oficjalnie dotychczas dwie osobne jednostki administracyjne Norwegii będą znane jako jedna: okręg Troms i Finnmark (Troms og Finnmark), ze stolicą w Tromsø.
Porozumienie ponad podziałami
Reprezentanci dwóch samodzielnych dotychczas okręgów mieli ciężki orzech do zgryzienia. Od ponad tygodnia trwały między nimi zażarte dyskusje, a kością niezgody między przedstawicielami Finnmarku i Troms była głównie kwestia miasta, któremu miał zostać nadany tytuł stolicy połączonych okręgów administracyjnych.
Walka toczyła się między Tromsø, największą aglomeracją na północy kraju, a Vadsø – stolicą Finnmarku. W drodze negocjacji prowadzonych przez byłego ministra sprawiedliwości, Knuta Storbergeta, udało się przekonać dyskutantów, że to Tromsø bardziej zasługuje na miano stolicy i centralny ośrodek władzy nowej jednostki administracyjnej.
Przedstawiciele Finnmarku też dostali coś dla siebie. W porozumieniu zostało zapisane, że z Vadsø będą podejmowane decyzje w sprawie klimatu, środowiska i spraw międzynarodowych.
Wilk syty i owca cała
Duża część sporów o kształt nowego okręgu dotyczyła zachowania dotychczasowych posad w sektorze publicznym. Radni obawiali się, że „przemodelowanie Północy” wymusi zmiany na gminnych stanowiskach. Tak się jednak nie stanie. Treść postanowienia wyraźnie mówi:
Żadna osoba zatrudniona w okręgach Troms i Finnmark nie zostanie zwolniona bądź zawieszona w swoich obowiązkach ze względu na połączenie dwóch okręgów. To postanowienie jest ważne do 31 grudnia 2024 roku.
Szerokie perspektywy
„Silniejsza Północ” – tak brzmi oficjalna dewiza przyświecająca Troms i Finnmark. Główne cele założone dla nowego okręgu to:
– zrównoważony rozwój całego regionu
– rozwój lokalnego przemysłu poprzez wykwalifikowaną siłę roboczą
– wystarczające perspektywy w kwestii edukacji i miejsc pracy dla przyszłych pokoleń
W radzie Troms i Finnmark zasiądzie 57 osób. Sprawowanie władzy będzie oparte na modelu prezydenckim.