Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Koniec dotacji dla Rady Islamskiej. Rząd podtrzymuje decyzję

Maja Zych

09 października 2017 14:23

Udostępnij
na Facebooku
2
Koniec dotacji dla Rady Islamskiej. Rząd podtrzymuje decyzję

Meczet Ahmadiyya w dzielnicy Frogner jest jednym z wielu w Oslo. By Ranveig (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

9 października norweski rząd poinformował w komunikacie prasowym o podtrzymaniu decyzji w sprawie zatrzymania wsparcia dla Norweskiej Rady Islamskiej (IRN). Pieniądze nie zostaną wypłacone z powodu braku zaufania dla działalności IRN, którą rozczarowane jest także środowisko muzułmańskie.
Norweska Rada Islamska otrzymywała do tej pory roczne dofinansowanie w wysokości 1,3 miliona koron wypłacane w dwóch ratach.

Rada Islamska – tzw. organizacja parasolowa, czyli platforma wspólnych działań i forum dyskusji dla islamskich organizacji religijnych w Norwegii. Reprezentuje 42 organizacje w kraju, które mają około 82 tys. członków.

Działalność budzi zastrzeżenia

Najważniejsze cele Rady to budowanie norwesko-muzułmańskiej tożsamości, dbanie o jedność i prawa muzułmanów w Norwegii oraz dialog między wyznawcami różnych religii. Zastrzeżenia co do wywiązywania się z tych zadań ma nie tylko Minister Kultury Linda Hofstad Helleland, ale także środowiska muzułmańskie, które poparły decyzję o wstrzymaniu dotacji.  Wielu przedstawicieli największych meczetów zgodnie przyznało, że IRN dąży bardziej do konfrontacji niż do dialogu i ma negatywny wpływ na sytuację islamu w kraju. Już w czerwcu wiele norweskich meczetów i organizacji zakończyło współpracę z Radą, a 29 września dołączyło do nich kolejne pięć.

Norwegia chce decydować o swoich pieniądzach

Minister Kultury Linda Hofstad Helleland podkreśla, że władze norweskie mają prawo do decydowania, na co zostaną przeznaczone ich pieniądze. Wymagają oni przede wszystkim, aby działania były zgodne z zasadami, które ustalił Storting. Jako że według oceny ministerstwa działalność IRN nie dąży do realizacji założeń organizacji, zapadła decyzja o ostatecznym zatrzymaniu wypłacania wsparcia, które wynosiło rocznie 1,3 miliona koron.

28 czerwca minister Helleland wstrzymała wypłatę drugiej części rocznego wsparcia dla IRN w wysokości 650 tys. koron. Decyzja miała jednak zostać cofnięta, jeśli Rada wykazałaby zmianę działania i przyłożyła większą wagę do realizacji założeń organizacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MB MB

09-10-2017 20:29

Czy kobiety i mężczyźni są równi sobie?

krzysztof ignaszak

09-10-2017 17:11

szkoda!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok