Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Kolejne sztormy i zagrożenie lawinami: końcówka marca nie rozpieszcza

Monika Pianowska

29 marca 2019 15:04

Udostępnij
na Facebooku
Kolejne sztormy i zagrożenie lawinami: końcówka marca nie rozpieszcza

Końcówka marca w kraju fiordów nie będzie należała do słonecznych. pixabay.com/ CC0 Creative Commons

Synoptycy mają rozczarowujące wieści dla wszystkich, którzy liczyli na pogodny weekend w Norwegii. Poza tym, że temperatura spadnie o kilka stopni i pojawią się obfite opady, znów zrobi się niebezpiecznie wzdłuż zachodniego wybrzeża.
Od czwartkowego popołudnia wieje mocniej w Møre og Romsdal, Trøndelag i części Nordland. W związku z silnymi podmuchami w tych regionach ogłoszono żółty poziom zagrożenia. Ponadto Norweski Instytut Meteorologiczny wydał kilka ostrzeżeń przed lawinami i osuwiskami.

Lepiej zachować ostrożność

Końcówka marca w kraju fiordów nie będzie należała do słonecznych. Już 28 marca rozpadało wzdłuż praktycznie całego wybrzeża Norwegii. Wyjątek stanowi jedynie południowa część Vestlandet. Mieszkańcy Vestlandet i Trøndelag mogą się spodziewać 40-60 milimetrów deszczu w ciągu dwunastu godzin, licząc od piątkowego wieczora.

Im dalej na północ, tym przy okazji większe prawdopodobieństwo, że pojawi się również śnieg. Meteorolodzy ostrzegają także przed trudnymi warunkami w górach, m.in. w Oppland, gdzie zawieje śnieżne mogą uczynić trasy nieprzejezdnymi.
Zaledwie kilka dni po sztormach, które nawiedziły zachodnią i północną Norwegię, przyjdą kolejne. Niecały tydzień temu fatalne warunki na morzu doprowadziły do awarii statku wycieczkowego i ewakuacji 1300 pasażerów. Według Instytutu Meteorologicznego podmuchy wiatru między 28 a 30 marca będą szczególnie mocno odczuwalne w gminach Helgeland i Salten. Szacuje się, że jego prędkość będzie się utrzymywać na poziomie 27-32 m/s.

W związku z odwilżą tereny wyżynne i górzyste, na których zalegały warstwy śniegu grubsze niż 40 cm, są dodatkowo narażone na lawiny błotne i z rozmokniętego śniegu. Meteorolodzy zalecają omijać strome zbocza i trzymać się z dala od rzek i strumieni, w których po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem podwyższy się poziom wody i przyspieszy nurt. Szczególnie niebezpiecznie może być w Helgeland, Ofoten, Salten i Svartisen.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok