Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejna recepta Listhaug na uchodźców: upchnąć wszystkich w… centrum handlowym Aktualności
Monika Pianowska 25 października 2017
12:00

Kolejna recepta Listhaug na uchodźców: upchnąć wszystkich w… centrum handlowym

2
Skomentuj
Budynek centrum handlowego Smart Club w Asker (Akershus). wikimedia.org/ fot. Bjoertvedt/ CC BY-SA 3.0
24 października Minister ds. Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug ogłosiła projekt zmian w systemie przyjmowania do Norwegii osób ubiegających się tam o azyl. Tym razem pomysł jest dość radykalny: przewodnicząca Partii Postępu (Frp) zaproponowała zakwaterowanie wszystkich uchodźców… w jednym budynku.
Azylanci mieliby zamieszkać w specjalnym ośrodku, a stałby się nim dawny budynek centrum handlowego Smart Club przy trasie E6 w Råde (Østfold). Tutaj wpisz tekst

Powtórka sprzed 2 lat?

Zakwaterowanie w ośrodku ośmiu osobom na dziesięć gwarantowałoby rozpatrzenie podania o azyl w Norwegii w ciągu trzech tygodni od jego złożenia. Listhaug widzi w takim rozwiązaniu same plusy: usprawnienie procesu i mniejsze koszty przyjmowania uchodźców do kraju, ich szybszy powrót, znalezienie miejsca do zamieszkania i przede wszystkim integracja.

Osoby, których podania zostałyby odrzucone przez UDI (Urząd ds. Cudzoziemców), miałyby zostać natychmiast odesłane do kraju pochodzenia – bezpośrednio z centrum w Råde.
W 2015 roku były obiekt Smart Clubu przy E6 pełnił już funkcję swego rodzaju recepcji podczas kryzysu imigracyjnego. Przyjezdni przebywali tam w rozstawionych w przestrzeni sklepowej namiotach, czekając ok. 48 godzin na dopełnienie formalności związanych z ich pobytem w Norwegii. Centrum mogło pomieścić tysiąc osób.

Historycznie niski wynik

Jednocześnie w październiku UDI przedstawiło tegoroczne statystyki dotyczące liczby wnioskujących azylantów. Jak się okazuje, wynik jest znacznie niższy, niż wcześniej szacowano – rekordowo mało cudzoziemców aplikowało w Norwegii o azyl. Od początku stycznia do końca sierpnia 2017 roku było to 2900 przyjezdnych, spośród których zaledwie 1613 osób szukało norweskiego azylu bezpośrednio i na własną rękę (czyli w ich przypadku nie nastąpiła relokacja np. z Grecji.).
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
W związku z opadającą falą uchodźców zamyka się również ośrodki dla nich przeznaczone, a Urząd ds. Cudzoziemców już ogłosił nadchodzące z nowym rokiem zwolnienia. Okazuje się bowiem, że kadra zajmująca się sprawami azylantów jest w obecnej sytuacji zbyt liczna i w 2018 roku posadę z ramienia instytucji ma stracić ok. 200 osób.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 26-10-2017 10:21

Proponuje wyslac ich wszystkich na Svalbard i potem sprzedac wyspe ruskim.

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
colaredbul
colaredbul 25-10-2017 17:52

dobry pomysl tylko umiecic ich w czynnym centrum handlowym to po otrzymaniu zasilkow nie beda sie szwendac po miescie i kraśc

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Multinor LOGO białe
Planujesz wziąć kredyt w Norwegii?
Sprawdź warunki Strzałka BOKSY
Eff.14,0%, 65000kr, 5 år, Etab.950kr, Tot.89093kr
Przejdź do witryny Zasób 1

Bliżej nas