Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Jest zgoda ministerstwa: testy prenatalne w Norwegii pozwolą wykryć choroby genetyczne u płodu

Monika Pianowska

09 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Jest zgoda ministerstwa: testy prenatalne w Norwegii pozwolą wykryć choroby genetyczne u płodu

W Norwegii będzie dostęp do nieinwazyjnych badań prenatalnych. fotolia.com - royalty free

1 marca Ministerstwo Zdrowia Norwegii zezwoliło na nieinwazyjne badania prenatalne z krwi (NIPT) w celu wykrycia u płodu wad genetycznych, m.in. zespołu Downa. Krytycy twierdzą, że dostęp do tej metody wpłynie na wzrost odsetka aborcji wśród norweskich kobiet.
Decyzję o zgodzie na alternatywne testy NIPT ogłosił norweski Minister Zdrowia i Opieki Zdrowotnej Bent Høie. Testy prenatalne z krwi mają przysługiwać w pierwszej kolejności kobietom po 38. roku życia oraz tym genetycznie obciążonym możliwością wystąpienia chorób genetycznych w rodzinie.

NIPT – nowsze i bezpieczniejsze

Testy z krwi pomogą wykryć u płodów dewiacje chromosomów odpowiedzialne chociażby za syndromy Downa, Pataua czy Edwardsa. Zdaniem norweskiego ministra zdrowia możliwość zbadania się w ten sposób w trakcie ciąży pomoże uchronić więcej przyszłych matek przed poronieniem, którego ryzyko niosły ze sobą dotychczas praktykowane w Norwegii, bardziej inwazyjne testy prenatalne.

Mniej poronień, ale więcej aborcji?

Zarządzeniu Ministerstwa Zdrowia sprzeciwia się Chrześcijańska Partia Demokratyczna (KrF). Jej reprezentantka, Olaug V. Bollestad uznała, że testy z krwi doprowadzą do śmierci większej liczby płodów i przeświadczenia wśród społeczeństwa, że akceptowane są tylko doskonale rozwinięte dzieci.

– Høie i Ministerstwo Zdrowia wprowadzą ten rodzaj testu, by zredukować ryzyko niedonoszonej ciąży. To jestem w stanie zrozumieć. Lecz druga strona medalu wygląda tak, że test jest również dużo bardziej dokładny i pomoże wykryć zespół Downa u większej liczby nienarodzonych dzieci, co automatycznie zmniejsza ich szanse na przyjście na świat, a kobiecie utrudnia decyzję o porodzie  – powiedziała Bollestad.

Według niej już teraz teraz społeczeństwo norweskie staje się wolne od osób z syndromem Downa i innymi wadami genetycznymi, ponieważ po wykryciu u płodu chromosomów z dewiacją, 9 na 10 kobiet decyduje się na aborcję.

„To nie presja, tylko alternatywa”

Minister Bent Høie broni jednak swojego stanowiska i słuszności postanowienia Ministerstwa Zdrowia. – Realnymi konsekwencjami alternatywnych badań prenatalnych będzie zmniejszenie ryzyka niedonoszenia ciąży u kobiet, które akurat wcale nie mają zamiaru dokonać aborcji. Nie mógłbym nagle stać się przeciwnikiem NIPT, widząc, jak wiele testów dokonuje się na podstawie amniopunkcji i pobierania próbek z łożyska – twierdzi  Høie.

Szef resortu zdrowia nie zgadza się również, że dostępność do testów z krwi przyczyni się do – jak określiła Olaug Bollestad – „polowania na dzieci z syndromem Downa” i wzmożenia presji przeciwko nim.

W przeciwieństwie do Ministerstwa Zdrowia Bent Høie chciałby jednak, aby prawo do nieinwazyjnych testów prenatalnych (NIPT) miały nie tylko kobiety powyżej 38. roku życia oraz te zagrożone chorobami dziedzicznymi i powikłaniami w trakcie ciąży, tylko aby badania stały się bardziej powszechne.

Źródła: nrk.no, aftenposten.no, dg.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Andzelika1

10-01-2018 15:16

Moim zdaniem ważne jest aby wykonywać tego typu badania w sprawdzonych miejscach. Moja siostra robiła badanie prenatalne u dr Rozmus Warcholińskiej i wszystko jej pięknie wytłumaczyła, podpowiedziała, naprowadziła itp. A z kolei moja znajoma była z nfz i praktycznie niczego się nie dowiedziała albo po prostu natrafiła na takiego lekarza.

Jan Kowalski

10-03-2017 05:58

Takie testy byly juz wykonywane przez publiczna sluzbe zdrowia w Norwegii juz conjmniej 6 late temu w grupie kobiet zagrozonych, jako standardowe badanie. Nie wiem o co tyle szumu.

monika mojanorwegia

09-03-2017 22:27

Panie Janie,
rzeczywiście testy NIPT to żadna nowość i - jak mniemam - istnieją one chociażby w powszechnej świadomości mieszkańców zarówno Polski, jak i krajów skandynawskich. O nieinwazyjnych badaniach prenatalnych mówi się w Norwegii już od dawna, szczególnie Bioteknologirådet starał się przeforsować swój pomysł udostępnienia ciężarnym alternatywy dla dotychczas praktykowanych, niebezpiecznych metod.
Powyższy artykuł dotyczy jednak oficjalnej aprobaty (a wręcz rekomendacji) udzielonej ostatecznie testom z krwi przez norweskie Ministerstwo Zdrowia, co rozumie się jako wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej. Początkowo NIPT mają przysługiwać jedynie określonej grupie kobiet, niemniej zdaje się, że minister Høie nie powiedział jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa.

MagdaMaria

09-03-2017 17:04

W Polsce takie testy też są dostępne od lat tylko nie są finansowane przez Państwo. 2 lata temu kosztowały więcej niż moja pensja ale pozwoliły mi się lepiej przygotować do wychowania i rehabilitacji dziecka z ZD.

Jan Kowalski

09-03-2017 13:06

Takie testy krwi byly dostepne od lat. Cos chyba nie doczytaliscie, albo zle zrozumieliscie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok