Aktualności

Inteligentne tempomaty już niedługo będą obowiązkowe: UE chce chronić przed piratami drogowymi

Emil Bogumił

17 października 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Przekroczenie prędkości jest jednym z wiodących problemów wypadków w Norwegii i UE. Fot. Politi

Unia Europejska wprowadza nowe wymagania dla producentów pojazdów. Od 2022 roku, każdy wyprodukowany samochód osobowy, ciężarowy oraz autobus musi posiadać system ISA, czyli tak zwany inteligentny tempomat. Ma to pozwolić zmniejszyć ilość ofiar śmiertelnych na drodze o jedną trzecią.
Reklama
System ISA wykorzystuje przednią kamerę samochodową oraz dane GPS dotyczące ograniczenia prędkości na drodze, którą się poruszamy. O zebranych informacjach informuje kierowcę. Często samodzielnie obniża prędkość pojazdu do tej, która wymagana jest przepisami. Unia Europejska zgodziła się, by inteligentny tempomat wraz z szeregiem innych środków bezpieczeństwa, był obowiązkowy dla nowych modeli samochodów sprzedawanych w UE od 2022 roku.

Celem bezpieczeństwo na drogach

Przedstawiciele Unii Europejskiej oczekują, że system ISA zmniejszy liczbę kolizji o 30 proc. oraz liczbę zgonów o 20 proc. Norwegowie prowadzą nad nim badania od dawna. Norweski Instytut Ekonomiki Transportu (TØI) już w 2014 ocenił, że inteligentny tempomat jest najbardziej skutecznym środkiem ratowania ludzkiego życia na drodze. Wiele modeli poruszających się po drogach kraju fiordów korzysta z systemu ISA już teraz.
Inteligentne tempomaty mają w samochodach różne zastosowanie. Niektóre z nich informują kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości sygnałem dźwiękowym. Niektórzy producenci postawili na system, który powoduje drgania pedału gazu podczas osiągnięcia nadmiernej szybkości pojazdu. W niewielu ISA działa tak, by automatycznie dostosować prędkość auta do wymaganej przepisami prawa. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) uważa, że unijne przepisy powinny zostać doprecyzowane. Instytucja sugeruje, by wymagany prawem był montaż systemu, który dostosowuje prędkość pojazdu poprzez hamowanie lub redukcję obrotów silnika.
Systemu informujące o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości zainstalowane są w części pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Systemu informujące o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości zainstalowane są w części pojazdów poruszających się po polskich drogach. Fot. ETSC

W ubiegłym roku 40 proc. zgonów na norweskich drogach spowodowanych było przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Eksperci transportu oceniają też, że może zostać ona zredukowana o 33 proc., jeśli system ISA zostanie również wprowadzony do wszystkich samochodów, które pochodzą z terenu UE, a poruszają się po drogach kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Polkrzysiek

17-10-2020 11:00

Zastanawia mnie jak zadziała system w przypadku gdy będziemy musieli nagle dodać gazu zęby uniknąć zderzenia ?

Dobromirspoleczny

17-10-2020 10:31

NWO!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram