Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

„Ile szklanek wytrzyma twoje dziecko?". Ta przedświąteczna kampania daje do myślenia [VIDEO]

Anna Moczydłowska

07 grudnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
„Ile szklanek wytrzyma twoje dziecko?

fot. materiały prasowe

Badania wskazują, że co najmniej 90 tysięcy dzieci ma rodzica, który nadużywał alkoholu w ciągu ostatniego roku. Wielu z nich tak ,,świętuje" Boże Narodzenie. Norweska kampania ,,Ile szklanek wytrzyma twoje dziecko?" zwraca uwagę na ten problem.
Grudzień uważa się za jeden z najbardziej obfitujących w okazje do spożywania alkoholu miesięcy. Prawie jedno na dziesięcioro dzieci obawia się, że jego rodzice będą pić zbyt dużo w  święta. Tym samym dla najmłodszych to pora roku pełna niepokoju i niepewności. Dlatego norweskie stowarzeszenie AV-OG-TIL 2 grudnia ruszyło z kampanią społeczną, która ma uświadomić dorosłym ten problem.

„Dzieci czują zmiany w zachowaniu

Kampania ma uświadomić dorosłym, że dzieci wyczuwają zmiany w zachowaniu swoich rodziców, kiedy ci nadmiernie piją alkohol.
– Przed imprezą zastanów się, czy w ogóle powinieneś pić w obecności dzieci, a jeśli tak, to ile. Pamiętaj, że one często czują zmiany w twoim zachowaniu po spożyciu alkoholu, a te zachodzą szybciej, niż myślisz. W czasie samego picia może być więc trudno ocenić, kiedy staje się to nieprzyjemne dla dzieci. Pamietaj jednak, że one nie lubią widzieć rodziców pod wpływem alkoholu, nawet sporadycznie – wymieniają autorzy kampanii.

AV-OG-TIL zachęca również, by nie ukniać rozmów o tym temacie:
– Rozmawiaj na temat alkoholu ze swoimi dziećmi, gdy czujesz, że są na to gotowe. Bądź konkretny i traktuj dzieci poważnie. Nie bagatelizuj i nie neguj tego, co mówią. Bądź otwarty i zainteresowany tym, co mają do powiedzenia. Przygotuj sie także na trudne pytania – dodają.
Hvor mange glass tåler barnet ditt?

Liczy się reakcja

Jak twierdzą twórcy akcji, warto zadawać otwarte pytania, być przyjaznym i uczynnym. – Pokaż dziecku, że cieszysz się, gdy je widzisz. Jeśli czujesz, że ma ono zaufanie do ciebie, możesz powiedzieć na przykład: ,,Wyglądasz dziś na smutnego, jak się masz?".

– Pamiętaj, że nigdy nie powinno się mówić źle o rodzicach dziecka, niezależnie od sytuacji – przypominają Norwegowie. – Porozmawiaj też z innymi dorosłymi ze środowiska dziecka. Czy oni zauważyli to samo co ty? Należy pamiętać, że dzieci nie powinny brać odpowiedzialności za spożywanie alkoholu przez dorosłego. Autorzy kampanii radzą też, co robić, jeżeli kogoś niepokoi sytuacja daneo dziecka: „Jeśli wciąż się martwisz, zwróć się do lokalnej instytucji Bernevernet lub zadzwoń na numer alarmowy 116111".
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Josef Satan

09-12-2016 10:56

sebapasik napisał:
Nie dajmy się zwariować. Przecież prawie każdy pije i wypić sobie lubi...
P.s. Szczerze współczuję norweskim rodzicom.


Macie racje kolego.
Dzieciak to ma cicho siedziec pod stolem jak ojciec z matkom sobie popijajom na zdrowie.
Jak trzeba to sie dzieciaka klepnie po gebie, coby zamilkl i nie przeszkadzal rodzicielom w piciu. Jak trza, to sie dzieciaka i po gorzalke pchnie do sklepu.
W koncu nie bedzie sie odchodzic od tradycji polskiej.

Ja tez wspolczujem norweskim rodzicom. Ani to pic po polsku nie umia, ani dzieci nie chcom w polskiej tradycji wychowywac. Granda jedem slowem.

Sebastian Pas

09-12-2016 00:59

Nie dajmy się zwariować. Przecież prawie każdy pije i wypić sobie lubi...
P.s. Szczerze współczuję norweskim rodzicom.

Sebastian Pas

09-12-2016 00:48

"Musicie zrozumieć, dlaczego się pije. W świecie, w którym prawo jest przeciw ludziom, jeśli kiedykolwiek okażą emocje lub jeśli chcą wyzwolić się od szarzyzny swych dni, picie nie jest obowiązkiem towarzyskim. Jest to rzecz, której potrzebujesz, aby żyć."
J. Breslin, „Time”, 28 luty 1968 r.

Osobiście nie znam śmieszniejszej formy spędzania wolnego czasu, aniżeli czas spędzony przy flaszeczce, zatem nie zgadzam się na bezwzględne napiętnowanie picia! Alkohol jest nieodłącznym składnikiem człowieczeństwa. Zgadza się - nielicznym ludziom alkohol człowieczeństwo odbiera, ale są to zjawiska marginalne.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok