Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Aktualności

Europosłowie zdecydowali: certyfikat covidowy coraz bliżej

Natalia Szitenhelm

30 kwietnia 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Europosłowie zdecydowali: certyfikat covidowy coraz bliżej

Dokument będzie zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej./ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ronstik

Parlament Europejski 28 kwietnia poparł pomysł utworzenia tzw. paszportów covidowych. Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba m.in. przyjęła szczepionkę na koronawirusa.
W paszporcie znajdą się ponadto informacje dotyczące tego, czy jego posiadacz jest ozdrowieńcem lub czy uzyskał negatywny wynik testu na covid-19. 

Certyfikaty EU COVID-19 nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, stwierdzili europosłowie.

17 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt ustawy o stworzeniu tzw. Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić zwiększenie mobilności transgranicznej w UE podczas pandemii COVID-19.

Ważny rok i ani dnia dłużej

Choć Komisja europejska zaproponowała, by dokument określano jako “Zielony Certyfikat covidowy”, PE uznał, że bardziej odpowiednia będzie nazwa “certyfikat EU COVID-19”.

- Certyfikaty EU COVID-19 nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się - czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie PE.

Mimo wszystko certyfikat ma ułatwiać podróż. Europosłowie bowiem chcą, by posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie podlegali dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Podkreślają też, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".
Parlament Europejski zdecydował również, że dokument ma być ważny maksymalnie 12 miesięcy.

Zdążą przed wakacjami?

Organy unijne planują osiągnąć porozumienie w kwestii certyfikatu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. - Parlament chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych- czytamy także w komunikacie. 

Norwegia już jakiś czas temu zapowiedziała, że równolegle do prac unijnych stworzy własny paszport covidowy, zgodny z przepisami UE. Pierwsza wersja takiego dokumentu ma być gotowa już w maju.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

05-05-2021 00:01

Polkrzysiek napisał:
Norwegia jak zwykle będzie miała w dupie tzw. paszport

Tzw, paszport czyli co????????
Wytlumacz \"TZW\" paszport i wytlumacz co oznacza jak zwykle w dupie Norwegia BEDZIE miala(Polkrzysiek PROROK! Polkrzysiek \"WIE\"

Swojak z PL

01-05-2021 18:15

Norwegia jak zwykle będzie miała w dupie tzw. paszport i dalej będzie umieszczać przyjezdnych w hotelu.

Już widzę tych wszystkich piszczących o spiskach, kontroli totalnej, zniewoleniu, zmuszaniu do szczepień oraz łamaniu praw obywatelskich jak grzecznie się legitymują owym paszportem w kolejce do bramki ryanair-a odwiedzić "samotne" żonki przecież trzeba i posrać się "kurunami" sąsiadom

55555555 55555555

01-05-2021 00:19

A Świstak siedzi i zawija w te sreberka....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok