Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Europa otwiera się na turystów, Norwegia zamknięta dla części pracowników: kraj fiordów pozostaje w tyle

Emil Bogumił

12 czerwca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
20
Europa otwiera się na turystów, Norwegia zamknięta dla części pracowników: kraj fiordów pozostaje w tyle

Norwegia wyróżnia się wyjątkowo restrykcyjnymi przepisami wjazdowymi. Fot. uskarp2 - stock.adobe.com, licencja standardowa

Kraje Europy Południowej przygotowują się do sezonu letniego. Część z nich już na początku czerwca zniosła obostrzenia, które utrudniały przyjęcie turystów. Duże zmiany dotyczące restrykcje zaszły również w Polsce. Przed otwarciem państwa dla podróżujących, a nawet pracowników sezonowych, wciąż broni się Norwegia.
Lista osób, które mogą przekroczyć granicę kraju fiordów, wciąż jest ograniczona. Służby wymagają od podróżujących dokumentów potwierdzających posiadanie miejsca zamieszkania na terytorium Norwegii. Niemal wszyscy trafiają również na kwarantannę w domu lub hotelu. Rząd zwalnia z izolacji osoby zaszczepione, jednak tylko te, które przyjęły dawkę preparatu w Norwegii. Według władz kraju fiordów, nie posiadają one informacji, które potwierdzałyby prawdziwość certyfikatów szczepień z innych państw.
Większość państw posiada regulacje, które pozwalają na wjazd pracownikom sezonowym oraz turystom. Te, które notują wysokie zyski z ruchu turystycznego, nie wymagają również przebywania na kwarantannie.

Włochy

Włochy nie wprowadziły listy osób, które mogą przekraczać granice. Obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą wjechać do kraju po złożeniu odpowiedniej deklaracji i przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Pogranicznicy akceptują zarówno wykonane metodą PCR, jak i diagnozę antygenową. Należy wykonać je najwcześniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy. 

Obecne przepisy nie pozwalają na zwolnienie z przedstawienia wyników testu osób, które zaszczepiły się. Jak informują włoskie media, sytuacja powinna zmienić się wraz z wprowadzeniem europejskich certyfikatów covidowych.
Na kwarantannę we Włoszech wysyłane są osoby, które nie spełnią wskazanych wyżej warunków. Podobne działania prowadzone są m.in. wśród podróżujących z USA, Japonii i innych państw spoza Europy.

Na kwarantannę we Włoszech wysyłane są osoby, które nie spełnią wskazanych wyżej warunków. Podobne działania prowadzone są m.in. wśród podróżujących z USA, Japonii i innych państw spoza Europy. Fot. Pixabay

Francja

Francuskie władze złagodziły zasady związane z przekroczeniem granicy. Od dziewiątego grudnia osoby podróżujące ze strefy zielonej, w tym z Polski, mogą wjechać do kraju po przedstawieniu negatywnego wyniku testu wykonanego metodą PCR lub antygenową, wykonanego najwcześniej 72 godziny przed stawieniem się na granicy. 

Granice Francji mogą przekroczyć także osoby zaszczepione, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia:

  • dwa tygodnie od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna lub AstraZeneca,
  • dwa tygodnie po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców,
  • cztery tygodnie od otrzymania szczepionki Johnson & Johnson.
Francuzi liczą na powrót do normalnego ruchu turystycznego po wprowadzeniu unijnych certyfikatów covidowych.

Francuzi liczą na powrót do normalnego ruchu turystycznego po wprowadzeniu unijnych certyfikatów covidowych. Fot. Pixabay

Hiszpania

Osoby przekraczające hiszpańską granicę drogą morską lub powietrzną muszą przygotować specjalny formularz, który pozwoli uzyskać unikalny kod QR. Ponadto, po opuszczeniu pokładu, może czekać je kontrola sanitarna (np. mierzenie temperatury). Od siódmego czerwca państwa z grupy ryzyka, także z Polski, mogą bez kwarantanny przebywać na terenie Hiszpanii po spełnieniu jednego z warunków:

  • okazania zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19, po upłynięciu 14 dni od podania drugiej dawki (lub jedynej w przypadku Johnson & Johnson),
  • okazania zaświadczenia o przebyciu COVID-19 – akceptowane są dokumenty wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT, nie starsze niż 180 dni,
  • okazania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu (wykonanym metodą PCR lub antygenową) na obecność SARS-CoV-2, które zostało wydane maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy Hiszpanii.
Hiszpanie, podobnie jak pozostałe narody Europy Południowej, liczą na pełne otwarcie ruchu turystycznego po pierwszym lipca.

Hiszpanie, podobnie jak pozostałe narody Europy Południowej, liczą na pełne otwarcie ruchu turystycznego po pierwszym lipca. Fot. Pixabay

Grecja

Siódmego czerwca władze Grecji zmieniły zasady dotyczące wjazdu na terytorium państwa. Podróżni, chcący przekroczyć granicę, muszą okazać tzw. paszport covidowy lub jeden ze składających się na niego dokumentów:

  • certyfikat szczepień,
  • test PCR wykonany najwcześniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy,
  • potwierdzenie przebycia COVID-19 wystawione przez lekarza.

Grecy akceptują szeroką gamę szczepionek: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac, Sputnik, Cansino Biologics, Sinopharm.
Wakacyjne wycieczki do Grecji od lat cieszą się uznaniem Polaków oraz Norwegów.

Wakacyjne wycieczki do Grecji od lat cieszą się uznaniem Polaków oraz Norwegów. Fot. Pixabay

Wielka Brytania

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje znany w Europie system tzw. świateł drogowych. Państwa podzielone są na zielone, pomarańczowe i czerwone. Każda osoba przekraczająca granicę musi przygotować formularz lokacyjny. Bez względu na zaszczepienie i inne czynniki podróżujący muszą wykonać, najwcześniej trzy dni przed wjazdem, test na obecność koronawirusa. Jeśli miejscem początkowym jest państwo z zielonej listy, na terytorium Wielkiej Brytanii należy wykonać test podczas drugiego dnia pobytu.

Podróżujący z państw znajdujących się na liście pomarańczowej, m.in. Polska oraz Norwegia, muszą wykonać testy drugiego oraz ósmego dnia pobytu w Wielkiej Brytanii. Zostaną poddani także 10-dniowej kwarantannie. Jeśli podróż rozpoczęła się w kraju z czerwonej listy, izolacja odbędzie się w hotelu na koszt osoby przekraczającej granicę.
Złamanie zasad kwarantanny w Wielkiej Brytanii karane jest grzywną do 10 tys. £

Złamanie zasad kwarantanny w Wielkiej Brytanii karane jest grzywną do 10 tys. £ Fot. Pixabay

Polska


Osoby przekraczające polską granicę kierowane są na 10-dniową kwarantannę. Zwolnienie z izolacji możliwe jest po okazaniu certyfikatu szczepień lub negatywnego wyniku testu wykonanego najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do kraju.

Większość regulacji, dotyczących zwolnienia z kwarantanny, dotyczy jedynie osób podróżujących w ramach państw UE/EOG/Schengen. Przyjazd z państw trzecich może wiązać się z dodatkowymi restrykcjami. Ich szczegóły dostępne są na stronach rządowych poszczególnych krajów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Polo Norek

13-06-2021 11:22

Norwedzy są wyrafinowani i skuteczni.
Jesteś tutaj na naszych prawach i je masz przestrzegać i do nich dostosowywać się.
Nie podoba się to wypad polski patrioto do siebie.

Tomasz Lenartowicz

13-06-2021 09:45

Oporne typy. I jak tu do nich gadać?

Ref. Aftenposten 13.06.21
Samtidig peker han på at det også finnes en del vaksineskepsis i det polske miljøet. Vaksineskepsisen i Polen ser ut til å være større enn i Norge. Dette gjelder vaksiner generelt.

Men dette er nok ikke den eneste forklaringen. Wenneberg påpeker også at disse faktorene kan spille inn:

Særlig eldre polakker har vokst opp under et diktatur, og kan ha mindre tillit til myndighetsinformasjon.
Informasjon fra myndighetene blir mindre tilgjengelig på grunn av språkutfordringer.

boj fra oszlo

13-06-2021 08:49

...na You Tube np. ją znajdziesz...ciągle żywa...
...zob. Kariera Nikodema Dyzmy
...Nina Kunicka,taka przystojna hrabianka... jak tam powiadał pewien pułkownik..

Polo Norek

13-06-2021 00:57

Dwa.
Każdy kraj ma prawo dumać.
Każdy łobywatel innego kraju ma prawo nie być dymanym.
Jakie są lub będą zależności dymania oraz dymenego zależą od wiedzy i inteligencji onego.
...
Korzystam z systemu, ponieważ używam rozumu.
Siemka...

Polo Norek

13-06-2021 00:53

Trener, polscy patrioci.
Uszanujcie, że Norwedzy mają ochotę żyć i mieć takie prawo wjazdowe jakie chcą, niekoniecznie Polaczkom przychylne.
Polscy patrioci do Polski.
Amen

Bjornar

12-06-2021 19:11

Opp til 7 timers venting...... det er vel det nyeste tiltaket for å begrense at folk kan besøke sine slektninger i utlandet.... i tillegg har vi koranabot på kr.20.000,-, vi har fengselshotell.....ja, vi har det egentlig bra i verdens beste land å bo i!

boj fra oszlo

12-06-2021 18:23

...chłopy polskie!...
...rząd norweskie utrzymuje te obostrzenia z 2 powodów...
1.wirus zbiera żniwo lub zbierze w przyszłości
2.aż tylu was tu nie potrzeba...czyli poradzą sobie bez was!...gospodarka ma sie dobrze,kasy nie brakuje...nawet gdyby wszystkich musieli zamknąć w domach,wypłacą zasiłki,postojowe,socjal...więc nic nie muszą ..co najwyżej mogą....
Ps. znaszli drugi taki kraj????

jan kaczmarek

2 godziny temu

Nic nowego....Norwegia jest zawsze "w tyle".

Więc te 100000 Polaków (drugie tyle na czarno) też lubi być w tyle skoro pracują w No

jan kaczmarek

12-06-2021 15:13

Nic nowego....Norwegia jest zawsze "w tyle".

Tomasz Lenartowicz

12-06-2021 15:01

Fajna jest ta „debata” nawiedzeni kontra realiści.
Nawiedzeni to ci którzy nawet kiedy g.… z nieba leci to mówią że pada deszcz.
Realiści, widzą co się dzieje a zmienić tego nie mogą.
Prawda jest taka: proces szczepień w Norwegii jest wyjątkowo powolny i tak długo jak nie będzie międzynarodowego paszportu Covid, Norwedzy nie ułatwią wjazdu do swojego kraju.
Czy jest to objaw: ksenofobii, niewydolności lub innych przypadłości nie ma dużego znaczenia.
Fakt jest faktem.
Dziękuję.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok