Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Eskalacja protestów w Oslo: siedziba Statkraft zablokowana, na miejscu Greta Thunberg

Emil Bogumił

12 października 2023 11:18

Udostępnij
na Facebooku
Eskalacja protestów w Oslo: siedziba Statkraft zablokowana, na miejscu Greta Thunberg

Na zdjęciu: protesty Saamów i działaczy klimatycznych w Oslo (11.10.2023). Fot. Rasmus Berg, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

– Statkraft zarabia fortunę na łamaniu praw człowieka – twierdzą aktywiści protestujący w Oslo. Działacze proekologiczni oraz na rzecz kultury Saamów zablokowali siedzibę Statkraft w Oslo. Przedsiębiorstwo jest operatorem kontrowersyjnych turbin wiatrowych w Fosen.
Manifestanci zablokowali wejście do budynku przedsiębiorstwa energetycznego i skuli się łańcuchami. Zapowiedzieli pociągnięcie do odpowiedzialności każdego podmiotu, który ma związek z łamaniem praw człowieka w regionie Fosen. – To właśnie firmy zbijają na tym procederze fortunę – skomentowała w czwartek Elle Nystad, przewodnicząca Samirs Riksforbund (NSR-U). Organizacja skupia młodzież walczącą o prawa Saamów i kultywowanie ich tradycji. 

Manifestanci chcą, by Statkraft zrezygnował z zysków uzyskiwanych w Trøndelag. Środki miałyby być przeznaczone na likwidację turbin wiatrowych oraz zwrot i odnowienie terenów na potrzeby wypasu reniferów. – Statkraft i inne podmioty nie mogą nazywać się „zielonymi”, jeśli korzystają z nielegalnych farm wiatrowych – twierdzą manifestanci.

Saamowie ze wsparciem Grety Thunberg

W Oslo obecna jest szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. Wraz z działaczami organizacji Fridays for Future planuje blokować siedziba Statkraft. – Solidaryzowanie się z Saamami, których prawa są łamane, to dla mnie oczywista rzecz – mówi 20-latka.
Thunberg protestowała w Norwegii także w lutym i marcu.

Thunberg protestowała w Norwegii także w lutym i marcu.Fot. Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Sprawę skomentowali przedstawiciele Statkraft. Pracownicy przedsiębiorstwa zostali odesłani do domów. Zajęli także stanowisko w sprawie turbin wiatrowych w Fosen. – Ministerstwo potwierdziło nam na podstawie obowiązującej licencji, że ​​możemy produkować tak długo, jak sprawa jest w toku, do czasu wydania nowej decyzji. Dotychczas prowadziliśmy normalną działalność – przekazał Geir Fuglseth, rzecznik prasowy projektu Fosen Vind.

Protesty w Oslo rozpoczęły się w środę, 11 października aktywiści manifestowali m.in. w budynku Stortingu, z którego wieczorem usunęła ich policja. Działacze przypominają, że dwa lata temu Sąd Najwyższy uznał część turbin wiatrowych w Fosen za nielegalne. Od października 2021 roku rząd nie zareagował na orzeczenie.

Źródła: NRK, TV2, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok