Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ebola, szczyt klimatyczny i niedźwiedzie polarne – o tym mówiło się w Norwegii w 2015 Aktualności
konstancja@mojanorwegia.pl 04 stycznia 2016
11:13

Ebola, szczyt klimatyczny i niedźwiedzie polarne – o tym mówiło się w Norwegii w 2015

Skomentuj
fotolia.com - royalty free
Przypominamy, co działo się w Norwegii w 2015 roku.
Norwegia przyczyniła się do spadku światowego ubóstwa, wzrosła ilość niedźwiedzi polarnych, wirus ebola został pokonany. Rok 2015 obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne wydarzenia. W ramach noworocznego podsumowania starego roku przypomnijmy kilka z nich.

Ropa, korona i uchodźcy

Miniony rok upłynął przede wszystkim pod znakiem kryzysu: rekordowego napływu uchodźców (25 tys. osób otrzymaøo azyl w Norwegii w 2015), spowolnienia gospodarczego (najniższy wzrost gospodarczy w Norwegii od czasu kryzysu finansowego), zwolnień w sektorze naftowym i rekordowego bezrobocia (w październiku w Norwegii było 129 tys. bezrobotnych, czyli 4,6 proc. siły roboczej) oraz słabego kursu korony. Jak będzie zachowywała się korona w 2016 roku? To będzie zależało od cen ropy naftowej i cięć stóp procentowych zapowiadanych przez norweski bank centralny w przyszłym roku.

Szczyt klimatyczny w Paryżu

12 grudnia zakończył się szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który miał być jednym z najważniejszych szczytów w historii walki z globalnym ociepleniem. Po czterech latach przygotowań i dwóch tygodniach negocjacji przedstawiciele 200 państw podpisali tzw. Klimatyczne Porozumienie Paryskie, którego głównym założeniem było ograniczenie wzrostu temperatury do 1.5 stopni Celsjusza. Dla Norwegii oznacza to większe koszty wydobycia ropy na Morzu Północnym, spowolnienie inwestycji naftowych oraz zwiększenie zapotrzebowania na gaz.

Świat żegna się z wirusem eboli

Choć zagrożenie epidemią nigdy nie było w Norwegii duże, wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy wirus zniknął całkowicie. Tym bardziej, że w październiku 2014 roku do kraju transportowano chorą Norweżkę – do momentu całkowitego zniknięcia choroby nie było więc pewności, że takich przypadków nie będzie więcej. Na szczęście kobieta wyzdrowiała, a w Kanadzie wynaleziono szczepionkę, która pomogła wyleczyć chorych i powstrzymać epidemię. W 2016 roku nie trzeba się już bać wirusa!
Reklama

Spadek poziomu ubóstwa na świecie

Według raportu Banku Światowego w ciągu trzech ostatnich lat ubóstwo absolutne (stan warunków do życia, który nie zapewnia podstawowych funkcji życiowych) zredukowane zostało o 43 proc., a Norwegia miała w tym duży udział – kraje potrzebujące otrzymały od norweskiego rządu około 32 miliardy NOK. Nie wyklucza się, że w ciągu najbliższych 15 lat uda się zredukować poziom ekstremalnego ubóstwa do zera.

Liczba niedźwiedzi polarnych wzrosła

Norweski Instytut Polarny policzył niedźwiedzie polarne zamieszkując obszar należący do Norwegii. Okazało się, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich liczba znacznie wzrosła – w 2014 roku naliczono 685 niedźwiedzi, a w 2015 roku aż 975. Pomimo ocieplenia klimatu (a co za tym idzie, mniejszej powierzchni i cieńszej warstwy lodu, który zazwyczaj umożliwia niedźwiedziom polowanie na zwierzęta żyjące pod jego pokrywą) okazuje się, że niedźwiedzie radzą sobie świetnie. Mogą wytrzymać bez jedzenia aż pół roku, więc najadają się na zapas i dzięki temu bez problemu mogą przetrwać gorsze miesiące. Może w 2016 roku będzie ich jeszcze więcej?

Homoseksualiści przed ołtarzem

W kwietniu 2015 roku Kościół Norweski oficjalnie zatwierdził zgodę na udzielanie ślubu osobom, które chcą związać się z partnerem o tej samej płci. Jest to duży krok w stronę tolerancji i równouprawnienia dla osób homoseksualnych, a także solidny dowód na to, że Kościół Norweski stara się być kościołem dla ludzi, starającym się przyjąć do siebie wszystkich, niezależnie od ich orientacji seksualnej. 2016 będzie więc dobrym rokiem dla wszystkich, którzy chcieli, a nie mogli pobrać się wcześniej.

Kygo podbija świat

Norweski artysta muzyki elektronicznej Kygo pobił w 2015 roku niejeden rekord. To właśnie jego utwory odtworzono największą ilość razy w ciągu jednego dnia i to one zajmują trzy pierwsze miejsca na liście najczęściej odtwarzanych utworów na świecie w aplikacji muzycznej Spotify. Popularny muzyk ma dopiero 24 lata, więc pewnie jeszcze niejedno przed nim!

Wielki powrót Northuga

Norweski biegacz narciarski Peter Northurg wrócił do szczytowej formy po skandalu dotyczącego jazdy "po pijaku". Z Mistrzostw Świata w Falun wrócił z czterema złotymi medalami – za sprint stylem klasycznym, sprint drużynowy stylem dowolnym, sztafetę 4x10 km i 50 km stylem klasycznym. Ciekawe jak poradzi sobie w tym roku?


A Wam jakie wydarzenie z 2015 zapadło najbardziej w pamięć?
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas