Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś rozpoczyna się Wielki Tydzień. To czas urlopów i świątecznych wyjazdów Aktualności
Maja Zych 14 kwietnia 2019
08:00

Dziś rozpoczyna się Wielki Tydzień. To czas urlopów i świątecznych wyjazdów

2
Skomentuj
Hyttetur, czyli urlop w domku nad jeziorem lub w górach to popularna forma spędzania Wielkanocy wśród Norwegów. pixnio.com / CC0 Creative Commons
Wielki Tydzień, nazywany w Norwegii spokojnym (Den stillle uke), rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a trwa aż do pierwszego dnia Świąt. Dla wielu Norwegów jest to też początek wielkanocnego urlopu i okazja do ostatniego w sezonie wyjazdu na narty, spędzenia czasu z rodziną czy spacerowania po mieście.
Wielki Tydzień to też czas robienia przedświątecznych zakupów i przygotowania się do zbliżającej się wielkimi krokami Wielkanocy.
Reklama

Szansa na długi weekend

W przeciwieństwie do Polski, w Norwegii większość pracowników ma wolne od Wielkiego Czwartku (18 kwietnia) aż do Poniedziałku Wielkanocnego (22 kwietnia) – wyjątkiem są osoby, które pracują w sobotę, która nie jest dniem ustawowo wolnym. Wiele osób chętnie korzysta jednak z opcji wydłużenia odpoczynku: biorąc zaledwie 3 dni urlopu można bowiem zyskać łącznie aż 10 dni ferii.

Dni ustawowo wolne od pracy:

18.04 Wielki Czwartek
19.04 Wielki Piątek
21.04 Wielkanoc
22.04 Poniedziałek Wielkanocny

Wielkanoc to nie tylko wyjazdy

W większości przypadków påskeferie może się okazać ostatnią szansą dla miłośników białego szaleństwa. Wielu Norwegów decyduje się dlatego na świąteczne wyjazdy w góry i cieszy się ostatnią szansą na jazdę na nartach czy sankach. Popularne są też wyjazdy na domki – tzw. hytty – a także urlopy w ciepłych krajach.

Nie wszyscy mieszkańcy Norwegii podczas Świąt Wielkiejnocy opuszczają jednak swoje domy – równie popularne jest tzw. bypåske, czyli Wielkanoc spędzana w mieście. Przez część Wielkiego Tygodnia sklepy w Norwegii są pozamykane, ale większość kawiarni, restauracji i pubów pozostaje otwarta. Podczas spędzania bypåske popularne są więc spacery po mieście, wizyty w knajpach, na basenie, a także w wielu instytucjach kulturalnych: muzeach, teatrach czy operach. W trakcie Wielkiego Tygodnia w kościołach często organizowane są koncerty wielkanocne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 14-04-2019 17:00
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 14-04-2019 15:29
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas