Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Dramat na Svalbardzie i ekstremalny sierpień. Tak Norwegia zapamięta lato 2023

Emil Bogumił

10 września 2023 08:15

Udostępnij
na Facebooku
Dramat na Svalbardzie i ekstremalny sierpień. Tak Norwegia zapamięta lato 2023

Na zdjęciu: stacja pogodowa Janssonhaugen na Svalbardzie. Fot. materiały prasowe Instytutu Meteorologicznego

Globalne ocieplenie daje się we znaki Norwegom. Tegoroczne lato charakteryzowało się suszą i wysokimi temperaturami na północy oraz wyjątkowo dużą wilgotnością na południu. Wyjątkowo duże problemy dotknęły Svalbard. Na archipelagu pobito rekord rozmrożenia wiecznej zmarzliny.
Latem 2023 roku stacje meteorologiczne na Svalbardzie odnotowały dwa rekordy ciepła. W lipcu zmierzono temperatury wyższe od klimatu polarnego, czyli średnie temperatury wynoszące 10 stopni i więcej. W sierpniu synoptycy zbierający dane z lotniska Svalbard zmierzyli temperaturę 8,4 stopnia Celsjusza. – Odnotowano najgorętszy sezon letni w historii. Średnia temperatura wyniosła 7,7 stopnia – skomentował Jostein Mamen, badacz klimatu w norweskim Instytucie Meteorologicznym.

Badacze przyznali także, że w rekordowo szybkim tempie topniała tego lata wieczna zmarzlina. Proces miał przebiegać najmocniej od 1998 roku, czyli momentu rozpoczęcia badań. W ciągu 25 lat wierzchnia warstwa gruntu skurczyła się o 25 centymetrów, a temperatura 10 metrów pod powierzchnią wzrosła o dwa stopnie Celsjusza.

Mokre południe, sucha północ

Lato 2023 w Norwegii było ósmym najcieplejszym w historii. Średnia temperatura w kraju była o 1,1 stopnia Celsjusza powyżej normy. Najwyższe średnie temperatury odnotowano na stacjach meteorologicznych w Oslo:

  • Hovin – 17,2 stopnia Celsjusza (0,5 stopnia powyżej normy),
  • Blindern – 17,2 stopnia Celsjusza (0,7 stopnia powyżej normy).
Na najzimniejszych stacjach, w których obserwowano są średnie temperatury w przedziale od pięciu do sześciu stopni Celsjusza, termometry również pokazywały odczyty powyżej normy.

Na najzimniejszych stacjach, w których obserwowano są średnie temperatury w przedziale od pięciu do sześciu stopni Celsjusza, termometry również pokazywały odczyty powyżej normy.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na dużych obszarach południowej Norwegii sezon letni uznano za bardzo mokry lub ekstremalnie mokry. W większości kraju poziom opadów uznano jednak za normalny. Odchylenie obliczono na 10 proc. powyżej normy. Za najbardziej „mokre” stacje meteorologiczne uznano:

  • Liarvatn (Strand, Rogaland) – 70 proc. więcej opadów niż zwykle,
  • Hundseid w Vikedal (Vindafjord, Vestland) – 27 proc. więcej opadów niż zwykle.

Z kolei w północnej Norwegii odnotowano trzecie najgorętsze lato. Wyniki przedstawiały się gorzej jedynie w latach 1937 i 1972. Najbardziej suchą pogodę odnotowały stacje meteorologiczne:

  • Skibotn II (Storfjord, Troms og Finnmark) – 52 proc. mniej opadów niż zwykle, 
  • Dividalen II (Målselv, Troms og Finnmark) –  71 proc. mniej opadów niż zwykle,
  • Myken (Rødøy, Nordland) – 57 proc. mniej opadów niż zwykle.

Szczególnie negatywnie w historii Norwegii zapisał się sierpień 2023 roku, który określono czwartym najbardziej mokrym od 1900 roku. W miejscowości Hedal w Valdres (Sør-Aurdal, Inlandet) spadło 257 proc. więcej od normy. W tym samym czasie w Nordland oraz Troms og Finnmark statystyki wskazują na ilość opadów o 69 do 65 proc. mniej niż zazwyczaj.

Źródła: Instytut Meteorologiczny, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok