Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dokumenty, fotografie, książki i mundury: MSZ apeluje o pamiątki na 100-lecie niepodległości Aktualności
Natalia Szitenhelm 31 sierpnia 2018
08:00

Dokumenty, fotografie, książki i mundury: MSZ apeluje o pamiątki na 100-lecie niepodległości

Skomentuj
MSZ na różnych płaszczyznach włącza się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości fotolia.pl/royalty free
„W posiadaniu Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju znajdują się często przedmioty, które nie mają już dzisiaj dużego znaczenia ani wartości dla ich właścicieli, ale przypominają o Polsce, o różnych etapach jej zawiłej historii, o ludziach, może nawet przodkach, którzy walczyli za Ojczyznę" – informuje Ministerstwo Spraw Zgranicznych, które z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prosi o przekazywanie pamiątek o charakterze historycznym lub artystycznym.
MSZ angażuje się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest właśnie zgromadzenie dla polskich muzeów, bibliotek czy archiwów pamiątek o wartości historycznej i artystycznej, które dla przyszłych pokoleń będą mieć ogromne znaczenie w poznaniu dziejów kraju.

Mogą to być różne rzeczy, na przykład, dokumenty, fotografie, książki, mundury, odznaczenia, a także elementy uzbrojenia. Jeżeli mają Państwo takie pamiątki to zwracamy się z apelem o rozważenie przekazania ich, za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych, do odpowiednich instytucji działających w Polsce. Nasze zbiory muzealne, biblioteczne i archiwalne są w tym zakresie bardzo skromne, wiele poniosło dotkliwe straty w czasie II wojny światowej, a w okresie powojennym nie przywiązywano do tego typu zabytków większego znaczenia.

Przekazując takie przedmiot, możecie Państwo przyczynić się do przypomnienia fragmentu historii, zadbać o pamięć swoich przodków, aby ich zasługi dla kraju nie zostały wymazane z naszej pamięci. Czasem uratujecie je po prostu przed zniszczeniem.~Ministerstwo Spraw Zagranicznych

MSZ apeluje, by Polacy w Norwegii, którzy posiadają tego typu pamiątki, skontaktowali się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas