Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

DNB i Nordea łączą banki w krajach bałtyckich: „Będziemy działać na większą skalę”

Iga Jaruszewska

31 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
DNB i Nordea łączą banki w krajach bałtyckich: „Będziemy działać na większą skalę”

Placówka banku Nordea na Litwie. wikimedia.org/Bearas/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dwa skandynawskie banki, norweski DNB i szwedzka Nordea, w ubiegły czwartek ogłosiły połączenie swojej działalności w krajach bałtyckich – na Litwie, Łotwie i Estonii. Instytucje chcą budować wspólnie „bank przyszłości”.
W zeszły czwartek przedstawiciele szwedzkiej Nordei i norweskiego DNB ogłosili fuzję na Litwie, Łotwie i Estonii. Powstały w wyniku połączenia bank będzie drugim co do wielkości w krajach bałtyckich. Jego aktywa sięgną 13 mld euro. Pracę znajdzie tam ponad 3 tys. osób.

Bank przyszłości z korzeniami nordyckimi

Ze wspólnego oświadczenia DNB i Nordei wynika, że połączony bank ma opierać się na „silnych, nordyckich korzeniach”:

Nordea i DNB doszły do porozumienia, żeby połączyć swoją działalność na Litwie, Łotwie i Estonii w celu stworzenia wiodącego banku w krajach bałtyckich z silnymi nordyckimi korzeniami.

Jednym z celów fuzji jest budowa banku przyszłości”.

– Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok, i zacząć budować bank przyszłości. Wspólnie działamy na duża skalę, mamy większą obecność geograficzną i szerszą ofertę usług, dzięki czemu możemy zostać wiodącym bankiem w krajach bałtyckich – powiedziała Inga Skisaker z Nordea, która przewodzi operacji w krajach bałtyckich.

Działać na większą skalę

Z kolei Mats Wemlein, szef odziału DNB w krajach bałtyckich, zwraca uwagę na to, że połączenie banków zapewni im większą skalę działania:

– Skala działalności jest dziś w bankowości kluczowa – większe banki bardziej efektywnie wykorzystują zasoby. Nowy bank będzie lepiej przygotowany do odpierania rosnącej konkurencji w regionie.

Oba banki zachwalają fakt, że wzajemnie się uzupełniają – bank Nordea cieszy się popularnością wśród przedstawicieli dużego biznesu, natomiast DNB jest popularny wśród średnich i małych przedsiębiorstw.

DNB w Polsce bez zmian

Czy polscy klienci DNB i Nordei powinni przejmować się planowanym połączeniem? Thomas Midteide, wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej z DNB, zapewnił Moją Norwegię, że fuzja banków nie będzie miała znaczenia dla klientów z Polski:

–  Ta transakcja nie będzie miała żadnego wpływu na klientów z Polski. Razem z Nordea budujemy Baltic Champion na rynku bałtyckim, ale ta transakcja nie będzie miała żadnego wpływu na nasz bank w Polsce.

Fuzja ma zostać sfinalizowana do połowy 2017 roku.


Źródła: pb.pl, zw.lt, thelocal.no, nordea.com, ft.com
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok