Aktualności
Chrześcijańska czy islamska gmina Buskerud?
2

Przybysze spoza Europy sprawili, że mapa wyznań w Norwegii mocno się zmieniła. Wyznawców kościoła rzymsko-katolickiego i islamu przybywa najwięcej.
Niedawno pisaliśmy o tym, że w Norwegii szybko rośnie liczba chrześcijan. Było to spowodowane m.in. tym, że kościół katolicki rejestrował nowych wyznawców bez zapytania ich o zgodę. Okazuje się jednak, że kościoły prowadzące msze w obrządku rzymsko-katolickim zanotowały wzrost liczby wiernych:
- Zaobserwowaliśmy, że na mszach pojawia się więcej osób. Tutaj, w kościele St. Olav , odprawiamy od 12 do 14 niedzielnych mszy. A musimy zwiększyć tę ilość - powiedział proboszcz parafii, Pål Bratbak.
Kościół Św. Olava ma ok. 13 000 wyznawców, jest jednym z trzech chrześcijańskich w Oslo, zrzesza wyznawców spoza kościoła państwowego. Msze w tym kościele prowadzone są w wielu językach: polskim, norweskim, angielskim, chorwackim, francuskim, wietnmskim, ukraińskim, litewskim. Aż połowa wyznawców kościoła katolickiego w Norwegii to Polacy.
Razem, spośród wszystkich wspólnot wyznaniowych poza państwowym kościołem, katolicy stanowią największą grupę (337 316 członków, 57 % ze wszystkich grup wyznaniowych, poza kościołem państwowym).

Podział wyznaniowy w Oslo, fot. nettavisen.no
Muzułmanie na drugim miejscu
Wyznawców islamu jest w Norwegii 132 135, czyli ok. 22 % wszystkich wyznawców poza kościołem państwowym. Na trzecim są świeckie grupy, wyznające te same wartości (86 444 osoby, 14 %). Muzułmanów przybyło w ciągu roku 11 000, ich społeczność od 2010 roku urosła aż o 34 %. Według wyliczeń SSB (centralne biuro statystyczne), muzułmanów w Oslo jest tyle samo co chrześcijan, a wyznawców islamu ciągle przybywa. W niektórych gminach, np. Buskerud, islamistów jest już ponad 10 000.
Norwegia jest też wyraźnie podzielona - islamiści mieszkają na wschodnim wybrzeżu, w stolicy i okolicach, na zachodzie, północy i południu (zwłaszcza), jest ich zdecydowanie mniej. Oprócz chrześcijan, muzułmanów i świeckich wspólnot wyznaniowych w Norwegii jest też sporo buddystów i hinduistów.

Podział wyznaniowy w gminie Buskerud, fot. nettavisen.no
Norwegowie komentujący nowe dane dotyczące wspólnot, obawiają się jeszcze szybszego wzrostu liczby islamistów. Szybkie powiększanie się tej grupy budzi niepokój, zwłaszcza w obliczu zapowiadanych niejednokrotnie przez organizacje terrorystyczne zamachów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że muzułmanie stanowią zaledwie ok. 3 % całego społeczeństwa norweskiego, tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że część z tych osób domaga się w Norwegii wprowadzenia prawa szariatu. Co myślicie o podziale religijnym?
Źródło: ssb.no, nettavisen.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
08-02-2015 13:54
2
0
Zgłoś
27-11-2014 23:04
0
-2
Zgłoś