Aktualności

Certyfikat covidowy ważny dłużej. Władze informują też, co z otwarciem Norwegii

Emil Bogumił

27 sierpnia 2021 13:09

Udostępnij
na Facebooku

Norwegowie wciąż dążą do likwidacji wszystkich obostrzeń jesienią 2021 roku. Fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret | flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Po publikacji raportów wskazujących na rekordową liczbę zakażeń w Norwegii, rząd zwołał konferencję prasową na temat sytuacji epidemicznej w kraju. Obecny na niej minister zdrowia przyznał, że planowane całkowite zniesienie obostrzeń nie jest zagrożone. Uzależniono je jednak od poziomu zaszczepienia mieszkańców.
Reklama
Szef resortu zdrowia Bent Høie zauważył, że Norwegowie mogą normalnie funkcjonować nawet w sytuacji wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa. Dodał, że zabezpieczeniem mieszkańców kraju fiordów jest wysoki wskaźnik wyszczepienia. Przypomniał także kilka wciąż obowiązujących zaleceń. – Musimy nadal zachowywać metr odległości od innych osób w przestrzeni publicznej. Nie wiemy przecież, kto jest osobą zarażoną. Mam też jedną wiadomość dla osób, które zrezygnowały ze szczepienia, bo twierdzą, że nie zachorują. Wam też może to się zdarzyć – ostrzegł minister.

Bent Høie przyznał też, że plan ponownego otwarcia kraju trzy tygodnie po zaoferowaniu szczepienia wszystkim osobom powyżej 18. roku życia nadal obowiązuje. Dodał, że celem rządu i służby zdrowia jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia 90 proc. osób poniżej 45. roku życia. – W tych sprawach bazujemy na danych, nie na konkretnej dacie – podsumował.
Przez wzgląd na zmieniającą się sytuację epidemiczną oraz poziom szczepień, norweski rząd przekładał plan ponownego pełnego otwarcia kraju.

Przez wzgląd na zmieniającą się sytuację epidemiczną oraz poziom szczepień, norweski rząd przekładał plan ponownego pełnego otwarcia kraju. Fot. flickr.com/Statsministerens kontor/ fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Zmiany dla osób z certyfikatem covidowym

27 sierpnia rząd ogłosił także, że osoby, które przeszły COVID-19, dłużej będą mogły korzystać z tzw. certyfikatu covidowego. Zamiast dotychczasowych sześciu miesięcy, dokument pozostanie ważny przez rok od zachorowania. Nowe przepisy dotyczyć będą tylko wydarzeń i przepisów krajowych, a nie regulacji wjazdowych. W przestrzeni unijnej jego okres obowiązywania wciąż wynosić będzie sześć miesięcy. Zmiany wejdą w życie 28 sierpnia. Możliwość przedłużenia ważności dokumentu zostanie wprowadzona najprawdopodobniej dziewiątego września. Uzależniona jest od wprowadzenia nowego rozwiązania techicznego.

Komunikat Rady Ministrów

Nowe przepisy dotyczące certyfikatu covidowego oznaczają, że ozdrowieńcy nie muszą przez rok odbywać kwarantanny infekcji (smittekarantene) po kontakcie z osobą zakażoną. Rządzący zwracają jednak uwagę, że regulacje nie zwalniają z obowiązku odbycia ewentualnej kwarantanny wjazdowej.

Na piątkowej konferencji prasowej obecna była także Camila Stoltenberg, dyrektorka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. – Jeśli uwzględnimy także dzieci, to za niezaszczepionych uznaje się 1,6 mln mieszkańców – podsumowała program szczepień. – Przed nami kilka bardzo ważnych tygodni – opisała nadchodzące dni. Z kolei dyrektor Urzędu ds. Zdrowia, Bjørn Guldvog, zaapelował o uznanie dla gmin, które realizują obecnie zadania dotyczące wykrywania ognisk infekcji koronawirusa.
Do 27 sierpnia pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 przyjęło 71,5 proc. Norwegów (3 837 331). Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się 54,36 proc. społeczeństwa (2 917 856). Od początku pandemii wykryto 153 534 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej 27 sierpnia – 1415 nowych infekcji.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram