Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Będzie zakaz noszenia nikabu w szkołach. Storting niemal jednogłośny Aktualności
Monika Pianowska 06 czerwca 2018
13:14

Będzie zakaz noszenia nikabu w szkołach. Storting niemal jednogłośny

3
Skomentuj
W Danii od sierpnia będzie można dostać mandat 1000 koron za wyjście w burce na ulicę. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
5 czerwca Storting przyjął zmiany w Ustawie o systemie oświaty dotyczące elementów garderoby zakrywających twarz. Wkrótce wiążący stanie się zakaz noszenia nikabów czy burek na uczelniach, w szkołach i przedszkolach, czyli – zgodnie z treścią informacji rządowej – w sytuacjach związanych z edukacją.
Nowelizację ustawy przegłosowano z miażdżącą przewagą, przeciwko wprowadzeniu zakazu było jedynie kilku polityków partii Zielonych (MDG), Czerwonych (Rødt) oraz Socjalistycznej Partii Lewicowej (SV). Krytycznie o restrykcjach wyraziły się również niektóre uczelnie. Do dopracowania zostały detale.
Reklama

Kobiety odsłonią twarze

Za wprowadzeniem zmian do Ustawy o systemie oświaty w pierwszej turze obrad było 91 głosujących posłów, pomysłowi sprzeciwiło się osiem osób. Zakaz noszenia zasłon na twarz dotyczy zarówno najmłodszych muzułmanek, jak i dorosłych kobiet – wszystkich, które uczęszczają do norweskich placówek edukacyjnych jako uczennice, studentki czy nauczycielki.

Dotychczasowe postanowienia nie objęły wychowanek przedszkoli. I chociaż oficjalne wprowadzenie nowych zapisów w prawie wydaje się tylko formalnością, przedstawiciele parlamentu postanowili skonsultować się z rządem w sprawie najmłodszych muzułmanek. W ciągu najbliższych dni odbędzie się jeszcze drugie głosowanie, w którym posłowie uwzględnią dodatkowo zdanie tych, których nowelizacja zbulwersowała.
Dezaprobatę w konsultacjach eksperckich wyrazili reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego, nazywając zakaz dziwnym i dramatycznym. Podczas gdy przedstawiciele Uniwersytetu w Bergen i Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim uznali zmiany w Ustawie o systemie oświaty za niepotrzebne, Wyższa Szkoła Policyjna i Uniwersytet w Agder podkreśliły swoje krytyczne nastawienie.

Norwegia zbliża się do Danii

Posłowie SV głosowali w pierwszej rundzie co prawda przeciwko zakazowi, jednak proponowali, żeby zabronić noszenia nikabów i burek wyłącznie kobietom należącym do kadry przedszkoli, szkół i wyższych uczelni, a pominąć w nowelizacji uczennice i studentki.

Zadowolona z dotychczasowego przebiegu sprawy jest za to Partia Postępu (FrP), która już zapowiada dążenie do realizacji postulatu – na modłę Danii – o wprowadzeniu całkowitego noszenia tego typu elementów garderoby również w miejscach publicznych w całej Norwegii. U skandynawskich sąsiadów po 1 sierpnia bieżącego roku będzie można otrzymać karę w wysokości 1000 koron duńskich za pojawienie się na ulicy ubraną w burkę czy nikab.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jan kaczmarek
jan kaczmarek 07-06-2018 20:19

Wow, a gdzie ten brak rasizmu u Norwegów?
Hipokryci....jak zawsze.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 06-06-2018 17:05

nie jest problem w samej nikabie tylko w środku, w islamie. niestety

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas