Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Aktywistki chciały przykleić się do obrazu. Teraz usłyszały wyrok sądu

Monika Pianowska

06 kwietnia 2023 18:45

Udostępnij
na Facebooku
Aktywistki chciały przykleić się do obrazu. Teraz usłyszały wyrok sądu

Zapadł wyrok w sprawie stock.adobe.com/standardowa

Dwie kobiety w wieku 25 i 34 lat zostały skazane na grzywny za próbę przyklejenia się do obrazu Edvarda Muncha „Krzyk” w Muzeum Narodowym w Oslo. Do incydentu doszło w listopadzie zeszłego roku.
Młodsza z aktywistek działających w Stopp oljeletinga, organizacji sprzeciwiającej się wydobyciu ropy naftowej, ma zapłacić mandat w wysokości 16 tys. koron, zaś druga z kobiet 24 500 koron. Według Aftenposten 35-latka musi również pokryć koszty sądowe wynoszące 1500 koron.

Krzyk w imieniu ofiar zmian klimatycznych

Kobiety zostały początkowo spisane przez policję, ale odmówiły zapłaty. W związku z tym odbył się proces w Sądzie Rejonowym w Oslo, gdzie skazano je za zakłócanie spokoju i porządku publicznego.

Zgodnie z werdyktem tylko jednej kobiecie, z hasłem: „Krzyczę w imieniu umierających ludzi!” na ustach, udało się przykleić do szkła ochronnego po zewnętrznej stronie obrazu. Drugą kobietę zatrzymali ochroniarze. Słynne dzieło Edvarda Muncha nie uległo zniszczeniom.
Stopp oljeletinga activists glue a banner onto Munch's Scream painting at the National Museum, Oslo

Nie tylko Munch

Zaledwie kilka dni po incydencie z „Krzykiem” aktywiści ze Stopp oljeletinga odnieśli sukces, oblewając farbą Monolit, jedną z najbardziej znanych rzeźb w Parku Vigelanda w stolicy kraju fiordów. – Kiedy widzę Monolit, widzę upadek. Stos ciał jest dokładnie tym, jak będzie wyglądać załamanie klimatu. Wiążę swoją przyszłość z Monolitem – mówił po zdarzeniu jeden z aktywistów, cytowany przez serwis NRK.
W Londynie protestujący z Just Stop Oil również jesienią ubiegłego roku oblali zupą pomidorową „Słoneczniki” Van Gogha w Galerii Narodowej. W międzyczasie aktywiści Extinction Rebellion przykleili się do obrazu Picassa w galerii sztuki w Melbourne w Australii, a obraz Moneta „Les Meules” został obrzucony tłuczonymi ziemniakami podczas akcji w Niemczech.

Dwóch belgijskich aktywistów, którzy zaatakowali „Dziewczynę z perłą” Johannesa Vermeera w Holandii, zostało skazanych na dwa miesiące więzienia.


Dagsavisen, Aftenposten, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok