Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Polska w Twoim Domu” Aktualności
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 30 kwietnia 2020
08:15

Akcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Polska w Twoim Domu”

Skomentuj
List do Polonii i Polaków za granicą przygotował sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk. .
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało akcję „Polska w Twoim Domu”/”Poland at your home”. Projekt organizowany jest z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Inauguracja odbyła się z udziałem Sekretarza Stanu Szymona Szynkowskiego vel Sęk
Akcja ma na celu m.in. zachęcenie przedstawicieli środowisk polonijnych i polskich za granicą, w tym w szczególności młodzież i dzieci polskiego pochodzenia, do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online oraz do spotkań z polską historią w sieci. Oferta ta została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na podstawie informacji uzyskanych od instytucji państwowych, rządowych i pozarządowych; tworzą ją propozycje m.in. takich instytucji jak ORPEG, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie czy Instytut Polonika. Ideą Akcji jestzachęcanie Polonii, zwłaszcza dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i rodziców do aktywnego korzystania z udostępnionych linków. 

W jej ramach zorganizowany zostanie z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą konkurs dla dzieci i młodzieży pod tytułem: „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”. 

Uczestnicy konkursu będą mieli do wykonania prace na dowolny temat w formie pisemnej, rysunkowej, lub filmu video w trzech kategoriach: edukacja, kultura, historia. Prace powinny opisywać jedno ze spotkań z językiem polskim, polskim filmem, literaturą, historią czy muzyką w odniesieniu do udostępnionej przez placówki oferty edukacyjnej. 

Do udziału w konkursie zaproszone są dzieci i młodzież polonijna ze wszystkich krajów świata. Rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: od 7 do13 lat oraz od 14 do 18 lat. Konkurs będzie dwuetapowy – pierwszą selekcję prac przeprowadzą właściwe terytorialnie placówki dyplomatyczno-konsularne. Drugim etapem będzie wyłonienie laureatów przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorzy nagrodzonych prac w starszym przedziale wiekowym zostaną zaproszeni do udziału w programie „Polska jest w Tobie” w 2021 roku na dwutygodniowy pobyt w Polsce.

List do Polonii i Polaków za granicą przygotował Szymon Szynkowski vel Sęk.

Konkurs dla dzieci i młodzieży „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”

Zgodnie z założeniami konkursu uczestnicy będą mieli do wykonania prace na wybrany przez siebie temat w formie pisemnej, rysunkowej lub filmu video w trzech kategoriach: edukacja, kultura, historia. Prace powinny nawiązywać do projektów online uwzględnionych w przygotowanej przez DWPPG ofercie edukacyjno-kulturalnej i historycznej udostępnionej przez poszczególne instytucje. 

Do udziału w konkursach zaproszone są dzieci i młodzież polonijna ze wszystkich krajów świata. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie wiekowe: od ukończenia przez dziecko lat 7 do ukończenia lat 13 lat oraz od ukończenia lat 13 do ukończenia 18 lat. Prace konkursowe będą zgłaszane natomiast w trzech kategoriach tematycznych: edukacja, kultura oraz historia. 

Pierwszy etap konkursu odbędzie się na placówkach dyplomatycznych. Szczegółowe wskazania dotyczące trybu zgłoszeń na placówki, nagród i innych kwestii formalno-prawnych, znajdziecie Państwo w Regulaminie konkursu (w załączeniu). Więcej szczegółów na stronie MSZ w zakładce: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-moje-najciekawsze-spotkanie-z-polska-online. 

Drugi etap Konkursu będzie polegał na wyłonieniu laureatów przez komisję konkursową złożoną z ekspertów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Autorzy nagrodzonych prac w starszym przedziale wiekowym zostaną zaproszeni do udziału w programie „Polska jest w Tobie” w 2021 roku na 2 tygodniowy pobyt w Polsce. Dla młodszych laureatów przewidziane będą nagrody rzeczowe, zgodnie z warunkami określonymi w Regulaminie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas