Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
670 azylantów w Storskog do deportacji. Jest tylko jeden problem: nie wiadomo, gdzie się podziali Aktualności
Hanna Jelec 17 sierpnia 2016
08:00

670 azylantów w Storskog do deportacji. Jest tylko jeden problem: nie wiadomo, gdzie się podziali

2
Skomentuj
W związku ze wzmożonym ruchem na granicy spowodowanym napływem imigrantów, policja z Finnmark ma otrzymać wsparcie w postaci dodatkowych rąk do pracy wikimedia.org - Clemensfranz - Creative Commons Attribution 3.0 Unported
W ciągu ostatnich miesięcy 4300 azylantów, którzy przekroczyli norwesko-rosyjską granicę w Storskog, ubiegało się w UDI o azyl. Tylko 1 z przybyszów pochodził z byłego bloku wschodniego. Władze odrzucają coraz więcej podań, zapowiadają też deportacje. Nie będzie to jednak łatwe – Norwegowie nie mogą zlokalizować prawie 1400 osób, które przekroczyły Storskog.
Według najnowszych danych urzędu imigracyjnego (UDI), w ostatnich miesiącach w Storskog, przejściu granicznym z Rosją zlokalizowanym w okręgu Finnmark, złożono ok. 4300 wniosków o prawo do pobytu na terenie Norwegii. Urzędnicy odrzucili już 2031 z nich, a 670 osób ma zostać deportowanych.

Do Storskog w Sør-Varanger w ubiegłych miesiącach przybyło ponad 5 500 ubiegających się o azyl imigrantów. Przekraczają granicę na rowerze. Z 5 500 przybyłych tylko 1 ma pochodzić z byłego bloku wschodniego.
Reklama

Gdzie podziały się 1352 osoby?

Władze Norwegii nie mogą zlokalizować 1352 przybyszów, którzy w lipcu przekroczyli granicę w Storskog.– Nie wiemy, gdzie są imigranci. Najprawdopodobniej duża część z nich opuściła Norwegię, żeby udać się do innych krajów UE – mówi Sylvi Listhaug, minister ds. imigracji i integracji. We wtorek Listhaug miała okazję odwiedzić przejście na granicy norwesko-rosyjskiej i przyjrzeć się sytuacji. Jak zauważa, odrzucono większość podań imigrantów z krajów ogarniętych wojną. – Odesłanie ich z powrotem może być problematyczne, ale zrobimy, co w naszej mocy, by zachować bezpieczeństwo – tłumaczy Listhaug.
Przejście na granicy norwesko-rosyjskiej przekracza coraz większa liczba uchodźców
Przejście na granicy norwesko-rosyjskiej przekracza coraz większa liczba uchodźców Źródło: wikimedia.org

Za dużo azylantów, za mało policji

Opanowanie sytuacji na granicy staje się coraz większym wyzwaniem. Liczba uchodźców jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do liczby pracowników granicznych. Dlatego w związku ze wzmożonym ruchem na granicy spowodowanym napływem imigrantów, policja z Finnmark ma otrzymać wsparcie w postaci dodatkowych rąk do pracy. Chodzi przede wszystkim o legitymowanie przybyszów i wypełnienie odpowiednich formalności tak, by imigranci nie znikali później „bez śladu”.

Jak zauważa minister, takie sytuacje mogą zdarzać się coraz częściej. – Robimy, co możemy. Liczymy na współpracę ze strony Rosji, ale nie mamy żadnej gwarancji, że to się już nie zdarzy – mówi Listhaug.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Hania mojanorwegia
Hania mojanorwegia 17-08-2016 09:55

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wypowiedź została poprawiona.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karol Pitek
Karol Pitek 17-08-2016 08:59

Tutaj wpisz tekst

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas