Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zmiany w strukturach policji? Mniej komisariatów, dłuższy dojazd na posterunek

Magda Berbeć

21 października 2016 13:44

Udostępnij
na Facebooku
 Zmiany w strukturach policji? Mniej komisariatów, dłuższy dojazd na posterunek

Propozycja zmian w norweskiej policji zakłada likwidację 160 z 339 obecnie działających siedzib funkcjonariuszy. MN

13 października przedstawiono kontrowersyjną propozycję zmian w norweskiej policji. Zakłada ona zamknięcie 160 z 339 obecnie działających siedzib, takich jak komisariaty oraz biura lensmanna (lensmannskontor). W rezultacie mieszkańcy Norwegii, którzy chcą udać się na najbliższy posterunek policji, będą musieli zmierzyć się z nawet 45-minutowymi dojazdami.
Grupy robocze (arbeidsgrupper) zaproponowały zmiany, które obejmują likwidację części miejsc pracy policjantów. Jak donosi politiforum.no, o 4 ma się zmniejszyć liczba posterunków policji, jednak dużo poważniejsze zmiany czekają obecnych lensmannów – 156 z 271 biur, w których obecnie działają, ma zostać zamkniętych.

Lensmann to najstarsze istniejące obecnie w Norwegii stanowisko publiczne. Jego historia sięga ponad 800 lat wstecz. Kiedyś lensmanni zajmowali się między innymi ściąganiem podatków dla króla, obecnie ich zadania odpowiadają pracy funkcjonariuszy policji, posiadają jednak nieco szersze kompetencje: mogą zajmować się między innymi podziałem majątku oraz sprawami notarialnymi. Obecnie w Norwegii działa 271 biur lensmannów.

Zbyt radykalne zmiany?

Odd Reidar Humlegård, komendant główny norweskiej policji,  nie zgadza się na przedstawione propozycje. Jak donosi portal nationen.no, Humlegård zagwarantował, że z policyjnej mapy Norwegii nie zniknie aż tyle biur lensmannów. Proponowana przez grupy robocze liczba jest według niego zbyt wysoka.

Jon Steven Hasseldal, który odpowiada za działania policji w rejonie wschodnim (Øst politidistrikt), przedstawił swoją propozycję zmian, która jest nieco mniej radykalna. Jak donosi portal NRK, Hasseldal z jedenastu biur lensmannów znajdujących się w Romerike, chce likwidacji sześciu, grupy robocze proponowały natomiast likwidację ośmiu. Hasseldal podkreślił też, jak ważna dla niego jest pomoc mieszkańcom, i wyraził swoje przekonanie, że zmniejszenie liczby działających biur rzeczywiście może poprawić funkcjonowanie policji.

Nie wszyscy są jednak tego samego zdania. Burmistrz Aremark, Geir Aarbu, zauważa, że rola lensmannów bardzo często jest niedoceniana i zapowiada walkę o zachowania funkcjonującego w Aremark biura.

Musimy uwolnić się od przekonania, że sama obecność biura zwiększa nasze bezpieczeństwo. ~Jon Steven Hasseldal

Nawet 45 minut do najbliższego posterunku?

Likwidacja tak dużej liczby miejsc, w których urzędują funkcjonariusze, może doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkańcy Norwegii nie będą mogli w łatwy sposób załatwić istotnych dla siebie spraw. Co więcej, dotarcie do najbliższej komendy lub biura może zająć o wiele dłużej, co w przypadku pilnych sytuacji pociągnie za sobą wiele negatywnych skutków. Jak podaje NRK, przynajmniej 90 proc. mieszkańców musiałoby liczyć się z dłuższym dojazdem na najbliższy posterunek policji lub do biura lensmanna –  zajmowałoby to nawet 45 minut jazdy samochodem.

Nie biura a skuteczne zapobieganie

Zwolennicy likwidacji części biur podkreślają jednak, że najważniejsza jest profilaktyka. Tylko działania zapobiegawcze, które zredukują liczbę przestępstw, mogą usprawnić funkcjonowanie policji. Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego, Anders Anundsen, podkreśla, że nowa reforma skupi się właśnie na profilaktyce. Otwarcie krytykuje on obecny sposób działania biur lensmannów, zaznaczając, że są otwarte jedynie 3 razy w tygodniu, a latem w ogóle nie działają.

Propozycja grup roboczych nie jest jednak wiążąca. Dopiero w połowie grudnia pojawi się ostateczny projekt zmian, nad którym obecnie intensywnie pracują lokalni szefowie policji. Będzie go musiał zatwierdzić Humlegård.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok