Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Polscy architekci docenieni za projekty kościoła na Preikestolen

Monika Pianowska

03 września 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
 Polscy architekci docenieni za projekty kościoła na Preikestolen

W rzeczywistości w najbliższym czasie na norweskim klifie nie zakłada się wzniesienia kościoła. wikipedia.org - Svein-Magne Tunli - tunliweb.no - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Czworo studentów z Polski otrzymało wyróżnienia w sierpniowym konkursie zorganizowanym przez portal architektoniczny AWR. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć wizję tymczasowej świątyni na najsłynniejszym klifie Norwegii – Preikestolen.
Aż dwa projekty przyszłych absolwentów wydziałów architektury polskich uczelni pojawiły się na liście laureatów konkursu. Polacy zachwycili jury swoimi pomysłami na świetlną instalację i hołd złożony norweskiej naturze.

Świetlisty kościół

Pierwszy z wyróżnionych to Dominik Paździor z Politechniki Poznańskiej. Jego pomysł na kościół ulokowany na ulubionej skale turystów w Norwegii jest dość nietypowy. Autor „Path of Light” (Ścieżka światła) nie zdecydował się bowiem na klasyczną architektoniczną bryłę, tylko…światłowody.

Jak sam opisał, zależało mu na jak najmniejszej ingerencji w piękno otaczającej przestrzeni. Jego pomysł zakłada brak ścian, a chociażby zakrystię umieścił w pejzażu jako przenośny obiekt.
Church of Light - projekt Przemysława Paździora
Church of Light - projekt Przemysława Paździora sztuka-architektury.pl/screenshot

Szklana bryła na krawędzi klifu

Projekt Martyny Słowińskiej, Katarzyny Golec i Pawła Pacaka z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej to drugi polski akcent doceniony przez jury AWR. Swoją propozycję przenośnej świątyni na Preikestolen nazwali „Church of Nature” (Kościół Natury). Inspirowali się tradycyjną architekturą sakralną Norwegii.

Według zamysłu polskich studentów świątynia wykonana ze szkła ma być zawieszona częściowo nad przepaścią, co zakłada zapewnienie wiernym poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie daje poczucie otwarcia.

Architekci nie przewidzieli w kościele żadnych symboli religijnych – uznali, że sama otaczająca budowlę natura stanowi wystarczającą wartość.
Zwycięskim projektem okazał się ten zaproponowany przez grupę studentów z Wietnamu, a proponuje on… niewidzialny kościół.
Źródła: sztuka-architektury.pl, awrcompetitions.com
Zwycięski projekt na tymczasowy kościół na Preikestolen.
Zwycięski projekt na tymczasowy kościół na Preikestolen. awrcompetitions.com/screenshot
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


PiotrekNO No

03-09-2017 16:31

Brawo POLACY

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok