Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

„Kon-Tiki” na bis – podróżnicy przemierzyli już ponad połowę trasy

Udostępnij
na Facebooku
 „Kon-Tiki” na bis – podróżnicy przemierzyli już ponad połowę trasy

fotolia.com - royality free

Międzynarodowa grupa naukowców, na czele z norweskim kapitanem zafascynowanym dokonaniami Thora Heyerdahla, powoli dociera do Wyspy Wielkanocnej.
Kon-Tiki 2 to wyprawa inspirowana słynną ekspedycją podróżnika Thora Heyerdahla. Pomysłodawcą ekspedycji jest norweski historyk Torgeir Higraff, który zaprosił do współpracy załogantów-badaczy z całego świata.

Ile w Kon-Tiki 2 oryginalnego Kon-Tiki?

Nowa ekspedycja nie podąża dokładnie taką samą trasą, jaką obrał słynny, norweski podróżnik. Co prawda załoga „Kon-Tiki 2”, tak jak Thor Heyerdahl wyruszyła z Peru. Współczesna załoga planuje jednak w ciągu sześciu tygodni dotrzeć do Wyspy Wielkanocnej, a następnie z Rapa Nui wrócić do Chile. Historyczna wyprawa Kon-Tiki dotarła do wybrzeży Polinezji, ale członkowie wyprawy nie wracali już z powrotem na słynnej tratwie. To nie jedyna różnica między współczesną, a dawna ekspedycją.
Trasa oryginalnej ekspedycji z 1947 roku oraz wypraw podejmowanych przez innych podróżników.
Trasa oryginalnej ekspedycji z 1947 roku oraz wypraw podejmowanych przez innych podróżników. Źródło: forskning.no
Cele, które przyświecają pomysłodawcom projektu „Kon-Tiki 2” z jednej strony są podobne do tych, które miał Thor Heyerdahl. Naukowcy i podróżnicy biorący udział w wyprawie chcą przetestować i udokumentować istnienie dawnych korytarzy morskich między poszczególnymi ludami. Załoga ma zamiar dodatkowo przeprowadzić szczegółowe badania na wodach Oceanu Spokojnego, związane ze zmianami klimatycznymi na naszej planecie, a także lepiej zrozumieć występowanie takich zjawisk jak El Niño.

We współczesnej wersji wyprawy załoga wykorzysta dwie tratwy. Co prawda, zbudowano je z drzewa balsa, tak jak pierwotną jednostkę pływająca Heyerdahla, jednak nowe tratwy będą również wyposażone w nowoczesne narzędzia badawcze i systemy łączności satelitarnej. Słynny podróżnik miał do dyspozycji tylko łączność radiową.
Wyprawa Kon-Tiki była dużym przedsięwzięciem. Mało kto, wierzył w jej sukces.
Wyprawa Kon-Tiki była dużym przedsięwzięciem. Mało kto, wierzył w jej sukces. Źródło: wikimedia.org

Pierwsza wyprawa Kon-Tiki

Trasa najsłynniejszej wyprawy Thora Heyerdahla, Kon-Tiki w 1947 roku wiodła z Limy do polinezyjskiej wyspy Raroia. Podróżnika zafascynowała legenda, którą usłyszał podczas pobytu na wyspie Fatu Hiva. Z opowieści wynikało, że przodkowie Polinezyjczyków mogli pochodzić zza Oceanu. Z dalekich krajów do Polinezji miał ich przeprowadzić Kon-Tiki, utożsamiany z postacią inkaskiego boga-stwórcy świata nazywanego Wirakocza. Treść legendy wskazywała na to, że korzenie współczesnych Polinezyjczyków wywodziły się od Inków mieszkających nad jeziorem Titicaca. Heyerdahl zaczął szukać innych podobieństw między Polinezją, a Ameryką Południową i twierdził, że znalazł je w rzeźbach i dialektach, którymi posługiwała się ludność Polinezji. Najbardziej jednak zainteresowała go kwestia morskiej przeprawy między brzegiem Ameryki Łacińskiej, a wschodnią Oceanią. Był przekonany, że odległości dzielące te dwa miejsca, można było pokonać dryfując na tratwie.

Nikt nie wierzył w teorie Heyerdahla. Podróżnik postanowił więc udowodnić swoje hipotezy na własnej skórze.

Większość naukowców i badaczy uważała, że tratwa Heyerdahla wytrzyma na oceanie najwyżej kilka dni. Jedna z anegdot związana z wyprawą mówi, że jeden z marynarzy zaproponował, że będzie płacić za whisky dla reszty załogi do końca życia, jeżeli Heyerdahlowi uda się w całości dopłynąć do celu. Jak wielkie musiało być zdziwienie mężczyzny, kiedy załoga norweskiego podróżnika po 101 dniach żeglugi dotarła do polinezyjskich wybrzeży. Część zrekonstruowanej tratwy można obejrzeć w Muzeum Kon-Tiki w Oslo.
Tratwa Kon-Tiki, którą można oglądać w Muzeum Kon-Tiki w Oslo.
Tratwa Kon-Tiki, którą można oglądać w Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Źródło: wikimedia.org

Doświadczony kapitan

To nie pierwsza wyprawa kapitana Torgeira Higraffa, pomysłodawcy ekspedycji „Kon-Tiki 2”. Norweg ma już za sobą rejs na tratwie Tangaroa w 2006 roku, kiedy to wraz z wnukiem słynnego podróżnika, Olavem Heyerdahlem oraz czterema innymi członkami załogi wypłynęli w kierunku Polinezji, aby upamiętnić wyprawę Kon-Tiki. Przy okazji udało im się dotrzeć na miejsce w krótszym o 30 dni czasie, niż wiele lat temu zrobił to Thor Heyerdahl. Higraff z wykształcenia jest historykiem. Od dziecka fascynowała go postać i przygody słynnego, norweskiego podróżnika.

– Odkąd pamiętam Thor Heyerdahl był dla mnie bohaterem. Dzięki niemu zacząłem interesować się innymi kulturami, plemionami żyjącymi w Oceanii. Pierwszą tratwę zbudowałem w wieku siedmiu lat, a o ostatnią... do filmu „Kon-Tiki” w 2012 roku – mówi czterdziestodwuletni kapitan ekspedycji Kon-Tiki 2.
Wyprawa Kon-Tiki 2 wyruszyła 1 listopada. Zakończenie ekspedycji przewidziano na 16 grudnia. Położenie podróżników można sprawdzać pod tym linkiem. Aktualizacje pojawiają sie co pół godziny
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok