Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 „Czas zaostrzyć normy”: pijani sternicy coraz większą plagą na norweskich wodach Aktualności
Maja Zych 07 sierpnia 2019
14:12

„Czas zaostrzyć normy”: pijani sternicy coraz większą plagą na norweskich wodach

Skomentuj
Za kierowanie łodzią lub żaglówką pod wpływem alkoholu grozi w skrajnych przypadkach nawet kara więzienia. pexels.com
Już od wielu lat na norweskich wodach odnotowywana jest rosnąca liczba przypadków sterowania łodziami pod wpływem alkoholu – zaledwie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy policja zatrzymała ponad 140 osób, które przekroczyły granicę dopuszczalnych promili. Te tendencje budzą duże zaniepokojenie funkcjonariuszy oraz organizacji MA - Rusfri Trafikk, promującej trzeźwość w ruchu drogowym, która domaga się reakcji ze strony rządu – jej przedstawiciele chcą przede wszystkim, by sterników łodzi obowiązywał ten sam limit promili w organizmie, co kierowców.
Obecnie granica stężenia alkoholu w organizmie podczas sterowania łodziami jest w Norwegii dużo wyższa niż w przypadku jazdy po drogach – wynosi aż 0,8 promila.
Reklama

Niestraszne im mandaty

Zgodnie ze statystykami zebranymi przez NRK policja w całym kraju łapie z roku na rok coraz więcej osób, które wypływają w morze pod wpływem alkoholu. Jedynie w czerwcu i lipcu tego roku odnotowano 144 przypadki osób, które miały w organizmie więcej niż 0,8 promila alkoholu – dane nie obejmują jednak kontroli z rejonu policji w Vest, dlatego realna liczba takich sytuacji w całym kraju może być o wiele wyższa.

Mieszkańców Norwegii zdają się nie odstraszać dość wysokie kary, które grożą są za pływanie pod wpływem alkoholu – w zależności od wydmuchanych promili norweskie prawo przewiduje grzywnę od 6 000 do 10 000 koron i – w przypadkach powyżej 1,5 promila – nawet karę więzienia.

Chcą zaostrzenia limitów

Alarmujące tendencje spotkały się z reakcją przedstawicieli organizacji MA - Rusfri Trafikk, którzy domagają się zaostrzenia norm dotyczących zawartości alkoholu w organizmie. Uważają bowiem, że będzie to jasny sygnał dla mieszkańców, że picie i sterowanie łodzią nie mogą iść w parze – sugerują więc, by dozwolone stężenie alkoholu w organizmie wynosiło 0,2 promila – tak jak w ruchu drogowym. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przed dwoma laty takie zmiany popiera też aż 72 proc. mieszkańców Norwegii.

Alarmująca liczba utonięć

Trzeźwość podczas spędzania czasu w pobliżu wody jest szczególnie istotna ze względów bezpieczeństwa – pod wpływem alkoholu dużo łatwiej bowiem o wypadki, które mogą mieć tragiczne skutki. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o alarmującym bilansie utonięć, który odnotowano w pierwszy weekend sierpnia – zaledwie w ciągu kilkunastu godzin w norweskich wodach utonęły 3 osoby. Przynajmniej w jednym z przypadków w grę mógł wchodzić właśnie alkohol.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas